Ukraina: Zełenski wzywa do dalszych sankcji, a walka trwa

KIJÓW, Ukraina (AP) – Walki nasiliły się na Ukrainie po tym, jak kraj ten obchodził swoją rocznicę Rosyjska inwazja W sobotę ukraińskie władze poinformowały o dziesiątkach nowych rosyjskich nalotów i ataków na miasta na wschodzie i południu.

Po smutnym i wyzywającym dniu pamięci W piątek i maratonową konferencję prasową, pozornie niestrudzony prezydent Ukrainy następnego dnia śledził nowe posty wideo, w których oświadczył, że „Rosja musi przegrać na Ukrainie” i argumentował, że jej siły mogą zostać pokonane w tym roku.

W osobnym tweecie prezydent Wołodymyr Zełenski Naciskał także na zwiększenie presji sankcji na Rosję po Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. i Unii Europejskiej Wszystkie zapowiadane nowe działania mają na celu dalsze odcinanie finansowania i wsparcia dla Moskwy.

„Presja na rosyjskiego agresora musi wzrosnąć” – napisał Zełenski na Twitterze po angielsku.

Powiedział, że Ukraina chce „zdecydowanych kroków” przeciwko rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom i rosyjskiemu przemysłowi jądrowemu, a także „większej presji na wojsko i banki”.

prezydent Rosji Władimir Putin Powiedział w tym tygodniu, że Rosatom i jego Ministerstwo Obrony muszą pracować, aby upewnić się, że Rosja jest gotowa do wznowienia testów broni jądrowej Jeśli jest to konieczne. Twierdził, że Stany Zjednoczone pracują nad bronią jądrową i że niektórzy w Stanach Zjednoczonych rozważają plany przeprowadzenia prób jądrowych, które są zabronione na mocy światowego zakazu prób, który wszedł w życie po zakończeniu zimnej wojny.

„Jeśli Stany Zjednoczone przeprowadzą testy, my też to zrobimy” – powiedział Putin.

Rosja stała się już najbardziej karanym krajem na świecie w ciągu ostatniego roku, z sankcjami nałożonymi na ponad 30 krajów reprezentujących ponad połowę światowej gospodarki. Ale presja na jej gospodarkę, handel i przedsiębiorstwa nie zadała śmiertelnego ciosu.

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow nazwał ostatnie sankcje USA „nieprzemyślanymi”.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Tadżykistan w pobliżu granicy z Chinami

„Nauczyliśmy się żyć pod presją ekonomiczną i polityczną” – powiedział Antonow. „Doświadczenia poprzednich sankcji pokazały, że w dużym stopniu szkodzą one światowemu rynkowi i pogarszają sytuację zwykłych obywateli w krajach, które inicjują lub wspierają nieprzemyślane sankcje”.

rocznica 24 lutego Od ubiegłorocznej inwazji rosyjskie ataki nie ustały.

Mimo to w jednym ze swoich postów wideo w sobotę Zełenski zapytał: „Czy to możliwe, że możemy wygrać?”

Powiedział tak”. „Jesteśmy zdolni do tego w jedności, zdecydowanie i bezkompromisowo, aby w tym roku położyć kres rosyjskiej agresji”.

W sobotę ukraińskie wojsko ogłosiło 27 rosyjskich nalotów i 75 ataków z wielu wyrzutni rakiet w ciągu ostatnich 24 godzin. Stwierdzono, że rosyjskie wysiłki ofensywne nadal koncentrują się na uprzemysłowionym wschodzie Ukrainy i północny wschód. Pięciu rannych cywilów zostało zgłoszonych w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie, gdzie terytorium jest z grubsza podzielone między kontrolę rosyjską i ukraińską.

Według ukraińskich sił lądowych walki toczyły się wokół „bliskiego” i „pobliskiego” Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim, które stało się ogniskiem walk w ostatnich miesiącach. Armia poinformowała, że ​​siły rosyjskie kontynuowały próby przebicia się przez ukraińską obronę oraz okrążenia i zajęcia miasta.

W południowym regionie Chersoniu gubernator Ołeksandr Prokudin również poinformował o 83 rosyjskich atakach bombowych.Stolica regionu, zwana także Chersoniu, została trafiona dziewięć razy, a budynki mieszkalne, żłobek i placówka medyczna zostały zbombardowane. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że w okolicy rannych zostało trzech cywilów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że zamierza omówić wysiłki pokojowe związane z wojną Ukrainy z Chinami, kiedy uda się tam w kwietniu. Chiny wezwały do ​​zawieszenia broni i rozmów pokojowych. Zełenski w piątek zaoferował kwalifikowane wsparcie dla widocznego zainteresowania Pekinu odgrywaniem roli.

Macron powiedział w Paryżu, że „Chiny muszą teraz pomóc nam wywrzeć presję na Rosję”.

READ  Zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjski desantowiec został zniszczony przez siły ukraińskie podczas próby transportu zaopatrzenia wojskowego do Mariupola

„Jest jasne, że Rosja nie użyje ani broni chemicznej, ani nuklearnej” – powiedział. „Ale także dopóki (Rosja) nie powstrzyma tej agresji jako warunek negocjacji”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w sobotę, że z zadowoleniem przyjmuje części planu pokojowego dla Ukrainy zaproponowane przez Chiny, ale nie zgadza się z innymi aspektami.

„Są rzeczy, które są niezwykle prawdziwe, takie jak ponowne potępienie użycia broni jądrowej” – powiedział dziennikarzom Schultz podczas oficjalnej wizyty w Indiach.. „Moim zdaniem brakuje wyraźnej linii, która mówi:„ Siły rosyjskie również powinny się wycofać ”.

___

Elise Morton z Londynu, Sylvie Courbet z Paryża i Frank Jordan z Berlina przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine I rocznica inwazji https://apnews.com/hub/russia-ukraine-a-year-of-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.