Ukraińcy cierpią na przerwy w dostawie prądu w wyniku rosyjskich nalotów

  • Rosyjskie strajki niszczą infrastrukturę energetyczną i wodną Ukrainy
  • Ukraina dąży do zmniejszenia zużycia energii o jedną piątą
  • Ukraińcy zużywają mniej energii, a niektórzy chodzą bez bieżącej wody
  • Nadciągająca bitwa o południowe miasto Chersoń

Kijów (Reuters) – Ukraińcy doznali ograniczeń w dostawie prądu, w tym pierwszego od czwartku zaciemnienia nałożonego przez władze sieciowe, aby umożliwić naprawę infrastruktury zniszczonej przez rosyjskie naloty, gdy siły Kijowa zbliżają się do Chersoniu.

Chociaż Ukraina posuwa się przeciwko siłom rosyjskim na wschodzie i południu, stara się chronić swoją produkcję energii i inne obiekty przed uderzeniami rakiet i dronów, które wydają się mieć na celu zakłócanie i demoralizowanie w miarę zbliżania się zimy.

Ludzie w całym kraju zostali wezwani do zużywania mniejszej ilości energii, ponieważ rząd nałożył ogólnokrajowe ograniczenia na korzystanie z energii elektrycznej między 7 rano a 23 wieczorem, pierwsze takie ograniczenia od czasu inwazji rosyjskiej 24 lutego, w tym przerwy w dostawie prądu w niektórych obszarach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nastąpiło to po fali rosyjskich ataków, które według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego były wymierzone w jedną trzecią wszystkich elektrowni.

Tymczasem w północno-wschodnim regionie Sumy nie ma wody, ponieważ niektóre kijowskie sklepy spożywcze informują o gwałtownym wzroście sprzedaży wody butelkowanej w ramach przygotowań na ewentualne niedobory.

„Jest wiele gniewu na rosyjskich przywódców i naród rosyjski” – powiedział Reuterowi mieszkaniec Kijowa Michajło Hołownenko.

„Ale jesteśmy gotowi na przerwy w dostawie prądu. Naładowaliśmy świece i powerbanki. Ukraina ma za zadanie wygrać”.

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o używanie energii i głodu jako broni.

„Taktyka spalonej ziemi nie pomoże Rosji wygrać wojny. Wzmocni tylko jedność i determinację Ukrainy i jej partnerów” – powiedział Schulz w niemieckim parlamencie.

Dmitrij Miedwiediew, wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, powiedział, że Schultz „wyraźnie zapomniał o nazistowskiej przeszłości swojego kraju, a 30 milionów Sowietów zginęło lub zmarło z głodu i zimna podczas wojny”.

READ  Zamrożenie Ukrainy stopniowo przywraca zasilanie po rosyjskich uderzeniach w sieć

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że po raz kolejny bierze na cel ukraińską infrastrukturę energetyczną, co zintensyfikowało strategię od czasu mianowania Siergieja Surowykina – nazywanego przez rosyjskie media „Generałem Armagedonu” – dowódcą tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Minister energetyki Ukrainy Herman Halyushenko powiedział telewizji krajowej, że od 10 października Rosja przeprowadziła ponad 300 nalotów na ukraińskie obiekty energetyczne.

Powiedział, że w rezultacie rząd dąży do zmniejszenia zużycia energii o 20%.

„Jesteśmy świadkami dobrowolnej redukcji (zużycia energii elektrycznej), ale gdy to nie wystarczy, jesteśmy zmuszeni narzucić przymusowe zamknięcie” – powiedział.

Kijów i Charków ogłosiły ograniczenia w korzystaniu z elektrycznych środków transportu publicznego, takich jak trolejbusy, oraz ograniczyły częstotliwość pociągów w metrze.

„Potrzebujemy czasu na naprawę elektrowni i wytchnienia ze strony naszych klientów” – powiedział ukraińskiej telewizji Wołodymyr Kudretsky, szef operatora sieci Orenyrgo.

Irańskie drony?

W środę Zełenski powiedział, że rozwiązanie problemów z elektrycznością zajmie trochę czasu.

„Zakładamy, że rosyjski terroryzm będzie skierowany na obiekty energetyczne, abyśmy z pomocą naszych partnerów mogli zestrzelić 100% wrogich pocisków i dronów”.

Ma przemawiać na szczycie Unii Europejskiej w czwartek.

Przywódcy 27 państw członkowskich będą dyskutować o możliwościach dalszego wsparcia dla Ukrainy, w tym sprzętu energetycznego, pomocy w przywróceniu dostaw energii i długoterminowego finansowania odbudowy.

Wiele zniszczeń zostało spowodowanych przez rosyjskie drony, które według Ukrainy i Zachodu są produkowane w Iranie, czemu Teheran zaprzecza.

Czeska prezydencja w bloku poinformowała, że ​​członkowie Unii Europejskiej zgodzili się na nowe środki wobec Iranu z powodu dostaw dronów do Rosji.

Na ziemi armia ukraińska nadal próbowała wywierać nacisk na południowe miasto Chersoń, jedyną stolicę regionu zajętą ​​przez siły rosyjskie.

Powołana przez Rosję administracja zażądała w środę opuszczenia miasta przez cywilów, których kontrola daje Rosji drogę lądową na Krym, zajęty przez nią w 2014 roku, oraz ujście rzeki Dniepr.

READ  Ukraina aresztowała pro-putinowskiego polityka Wiktora Medwedczuka

We wczesnej aktualizacji w czwartek w regionie Chersoniu ukraińskie wojsko poinformowało, że zginęło 43 rosyjskich żołnierzy, a sześć czołgów i inny sprzęt zniszczono.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opisało bitwę w rejonie, w którym jego siły zwyciężyły.

Reuters nie był w stanie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Pisanie przez Andrew Osborne’a i Johna Stonestreeta; Montaż przez Angusa McSwana, Alexandrę Hudson

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.