Umowa eksportowa ukraińskiego zboża z Morza Czarnego została przedłużona, mówią ONZ i Turcja | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Umowa zezwalająca Ukrainie na wysyłanie zboża z portów Morza Czarnego wygasła w sobotę.

Umowa na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne wygasła w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Umowa została zawarta po negocjacjach z Rosją i Ukrainą, powiedział Erdogan w sobotnim przemówieniu w zachodnim mieście Canakkale, ale nie określił, jak długo umowa zostanie przedłużona.

Rosja powiedziała, że ​​zgodziła się na przedłużenie o 60 dni, podczas gdy ukraiński minister infrastruktury powiedział, że umowa została przedłużona do 120 dni.

Turcja i ONZ w lipcu. Umowa między dwiema walczącymi stronami, w której pośredniczyła Ukraina, pozwoliła na wysyłkę ponad 11 mln ton produktów rolnych z ukraińskich portów Morza Czarnego, w tym 4,5 mln ton kukurydzy i 3,2 mln ton pszenicy.

„To porozumienie jest bardzo ważne dla globalnego zaopatrzenia w żywność” – powiedział Erdogan w przemówieniu telewizyjnym. „Dziękuję Rosji i Ukrainie oraz Sekretarzowi Generalnemu ONZ za to, że nie zrezygnowali z wysiłków na rzecz nowego przedłużenia”.

Przed wojną Ukraina była jednym z czołowych producentów rolnych na świecie, a tak zwana Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego pomogła złagodzić światowy kryzys żywnościowy napędzany konfliktem.

„Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów oleju słonecznikowego, pszenicy i zboża” – powiedziała Stephanie Decker z Al Jazeery, relacjonując z przedmieść Kijowa. „To, co jest tutaj produkowane – i eksportowane – ma bezpośredni wpływ na ceny żywności na całym świecie”.

Rosyjska inwazja na pełną skalę na ukraińskie porty nad Morzem Czarnym w lutym ubiegłego roku została zablokowana przez okręty wojenne.

Ale umowa zbożowa pozwoliła na bezpieczny transport przesyłek niezbędnych zbóż w celu zwalczania światowego kryzysu żywnościowego. Pierwotna umowa została przedłużona w listopadzie o 120 dni.

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że ostatnie przedłużenie dotyczyło kolejnych 120 dni. Podczas gdy Rosja opowiadała się za przedłużeniem o 60 dni, Ankara wcześniej powiedziała, że ​​chce przedłużenia o 120 dni.

READ  „Jestem gotowy na rozmowy” z Putinem, ale jeśli się nie powiedzie, może to oznaczać „III wojnę światową”.

Kubrakow podziękował ONZ i Turcji za dotrzymanie porozumień w umowie zbożowej.

„[The] Umowa Black Sea Grain Initiative została przedłużona o 120 dni” – napisał Kubrakow na Twitterze. „Dziękuję Antonio Guterresowi, Organizacji Narodów Zjednoczonych i prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. [Defence] Minister Hulusi Agar i wszystkim naszym partnerom za dotrzymanie umowy.”

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała: „Przyglądamy się doniesieniom stron, że umowa zbożowa została przedłużona o 120 dni.

„Wielokrotnie mówiliśmy, że strona rosyjska poinformowała wszystkie strony, że przedłuży umowę o 60 dni” – powiedziała Zacharowa w komentarzu przekazanym przez agencję informacyjną Interfax.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.