Up and Away – Latające taksówki spoglądają na miasto Rewolucji Francuskiej, by wywołać zmiany na niebie

LE BOURGET, Francja (AP) — Na początku tylko kropka wydaje się duża, podobny do owada, zaskakująco cichy, napędzany elektrycznie statek szybuje nad Paryżem i warczy na ruch uliczny, traktując swojego niezaprzeczalnie budzącego podziw pasażera kultowymi widokami Wieży Eiffla i dachy z dachami drapaczy chmur. Charakterystyczna szarość miasta, zanim wyląduje z delikatnym zawisem w dół. Tak więc, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, można zapisać nową kartę w historii lotnictwa.

Po latach Marzycielska i nie zawsze wiarygodna opowieść o latającym, nieskażonym niebie Elektryczne taksówki, branża lotnicza jest gotowa zapewnić przyszłość, która, jak mówi, jest już tuż za rogiem.

Wykorzystując swój moment w globalnym centrum uwagi, region Paryża planuje małą flotę elektrycznych latających taksówek, które będą kursować na wielu trasach, gdy będą gospodarzami Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 roku. następne lato. Chyba że regulatorzy lotnictwa w Chinach Pokonując Paryż, dając zielone światło opracowywanej tam dwuosobowej taksówce dronowej, potencjalny operator francuskiej stolicy – ​​Volocopter of Germany – może być pierwszym komercyjnym lataniem taksówkami, jeśli europejskie organy regulacyjne uzyskają ich zgodę.

Dyrektor generalny Volocoptera, Dirk Hoke, były dyrektor generalny giganta lotniczego Airbus, ma na myśli VVIP jako swojego pierwszego podróżnika z Paryża, który ma nadzieję — nikt inny jak prezydent Francji Emmanuel Macron.

„To byłoby całkiem fajne”, powiedział Hook, przemawiając w tym tygodniu na Paris Air Show, gdy on i inni twórcy elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania – lub w skrócie eVTOL – rywalizowali z przemysłowymi potentatami o uwagę.

„On wierzy w innowacyjną miejską mobilność powietrzną” – powiedział Hook o Macronie. „To byłby mocny znak dla Europy, gdyby prezydent leciał”.

Ale z Macronem na pokładzie lub bez, te pierwsze loty nadal będą tylko małymi krokami dla rodzącej się branży, która wykonuje gigantyczne skoki przed kołującymi rywalami na ziemi.

READ  Elon Musk uważa, że ​​dzięki samym subskrypcjom może podwoić przychody Twittera

Energy Battery Technology Limited Ogranicza zasięg i liczbę pasażerów, których mogą przewozić, więc przeskoki eVTOL będą prawdopodobnie krótkie i na początku nie tanie.

I chociaż wizja pokonania ruchu miejskiego po prostu poprzez jego zwiększenie jest kusząca, zależy to również od postępów w zarządzaniu przestrzenią powietrzną. W następnej dekadzie producenci eVTOL zamierzają uruchomić floty w miastach i na bardziej wyspecjalizowanych trasach dla pasażerów luksusowych, w tym na Lazurowym Wybrzeżu. Potrzebują jednak skoków technicznych, aby latające taksówki nie kolidowały ze sobą i wszystkimi innymi rzeczami, które już tłoczą się na niebie lub oczekuje się, że zabiorą je w bardzo dużej liczbie — w tym miliony dronów.

Billy Nolen z Archer Aviation Inc. powiedział: , zaczynając od istniejących trajektorii helikopterów, „będziemy nadal rozszerzać wykorzystanie sztucznej inteligencji, wykorzystując uczenie maszynowe, aby upewnić się, że nasza przestrzeń powietrzna sobie z tym poradzi”. Lotnisko Liberty w Newark w 2025 r. To zazwyczaj godzina jazdy pociągiem lub staromodną taksówką, którą Archer twierdzi, że jego elegancki, czteroosobowy elektryczny prototyp może pokonać w mniej niż 10 minut.

Nolen był wcześniej pełniącym obowiązki szefa Federalnej Administracji Lotnictwa, amerykańskiego regulatora, który podczas swojej kadencji w agencji współpracował już z NASA nad technologią bezpiecznego oddzielania latających taksówek. Nolen powiedział, że Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 r., podobnie jak Paryż, wykorzystują igrzyska olimpijskie do testowania latających taksówek Jest to kolejny cel, do którego branża może dążyć i demonstrować swoją zdolność do bezpiecznego, czystego i niedrogiego przewozu coraz większej liczby pasażerów.

„Do 2028 roku będziemy mieć setki, jeśli nie tysiące, eVTOL”, powiedział w wywiadzie dla The Associated Press podczas wystawy w Paryżu.

„Bardzo małe” doświadczenie, na które liczyliśmy z Volocopterem podczas igrzysk w Paryżu, to „fajne rzeczy. Czapki z głów przed nimi”. „Ale zanim dojdziemy do 2028 r. i dalej… zobaczysz powszechne rozprzestrzenienie się w dużych miastach na całym świecie”.

READ  Brytyjska gospodarka rośnie w pierwszym kwartale o 0,1%, ale inflacja nadal wywiera presję

Jednak nawet u progu tego, co branża przedstawia jako rewolucyjną nową erę rozpętaną w mieście, które dało początek rewolucji francuskiej w 1789 r., niektórzy analitycy lotnictwa nie zgadzają się z wizją, że eVTOL stają się przystępną cenowo, wszechobecną i wygodną alternatywą dla jazdy – powitanie w niezbyt odległej przyszłości.

Nawet wśród programistów eVTOL, którzy optymistycznie wypowiadali się o perspektywach swojej branży na pokazie w Paryżu, niektórzy przewidywali, że konkurenci wyczerpią się z finansowaniem, zanim wprowadzą prototypy na rynek.

Analitycy Morgan Stanley szacują, że branża może być warta 1 bilion dolarów do 2040 roku i 9 bilionów dolarów do 2050 roku dzięki postępowi w technologii baterii i płatności. Analitycy twierdzą, że prawie wszystko to nastąpi po 2035 r., ze względu na trudności w uzyskaniu certyfikatów nowych samolotów od amerykańskich i europejskich organów regulacyjnych.

„Idea miejskiego transportu zbiorowego jest wciąż magiczną fantazją lat 50.” – powiedział Richard Aboulafia z AeroDynamic Consulting, firmy konsultingowej zajmującej się lotnictwem.

„Prawdziwym problemem wciąż jest to, że zwykli śmiertelnicy, tacy jak ty i ja, nie dostają rutynowo lub wyłącznie samochodów wartych 4 miliony dolarów. Ty i ja możemy teraz korzystać z taksówek powietrznych. Nazywa się to helikopterem.”

Jednak elektryczne taksówki, które wzbijają się w przestworza nad Paryżem, gdy olimpijczycy maszerują szybciej, mogą potencjalnie zaskoczyć — zabawnie, ma nadzieję Volocopter.

Jeden z pięciu planowanych torów olimpijskich wyląduje w sercu miasta na pływającej platformie na rozlewającej się Sekwanie.. Deweloperzy zwracają uwagę, że aplikacje i hulajnogi elektryczne również wydawały się dziwne dla wielu klientów. Podobnie jak w przypadku tych technologii, niektórzy zakładają się, że pierwsi użytkownicy latających taksówek zachęcą innych do wypróbowania ich.

„To będzie zupełnie nowe doświadczenie dla ludzi” – powiedział Hook, dyrektor generalny Volocopter. „Ale dwadzieścia lat później ktoś spogląda wstecz na to, co się na tej podstawie zmieniło, a potem nazywa to rewolucją. I myślę, że jesteśmy na krawędzi następnej rewolucji”.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: co zrobić, gdy rynek spada; Warren Buffett eksploduje poza bazą

___

Pisarz AP Airline, David Koenig, napisał z Dallas.

___

Więcej relacji AP z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu: https://apnews.com/hub/2024-paris-olympic-games I https://twitter.com/AP_Sports

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.