Urzędnicy twierdzą, że porwany ukraiński burmistrz został uwolniony w „operacji specjalnej”

Burmistrz Melitopola został rzekomo porwany przez siły rosyjskie 11 marca.

Ukraińscy urzędnicy ogłosili w środę uwolnienie burmistrza okupowanego ukraińskiego miasta, które rzekomo zostało porwane przez siły rosyjskie w zeszłym tygodniu.

Według Kirillo Tymoszenko, doradcy ukraińskiego biura prezydenckiego, burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow został zwolniony z niewoli w ramach „operacji specjalnej”. Tymoszenko nie podała żadnych innych szczegółów.

Melitopol jest okupowany od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że Fiodorow, który upierał się, że południowo-wschodnie miasto pozostaje wolne i wspiera codzienne proukraińskie protesty, został porwany 11 marca po tym, jak oparł się jego zdobyciu.

Fiodorow zniknął po tym, jak duża grupa ciężko uzbrojonych rosyjskich żołnierzy rzekomo zawiozła go z torbą na głowie na Plac Zwycięstwa w Melitopolu w nagraniu wideo CCTV udostępnionym przez Tymoszenko w Telegramie. Następnie kontrolowani przez Rosjan separatyści ogłosili, że oskarżają Fiodorowa o „pomoc terroryzmowi”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w środę na Telegramie swoje wideo, podobno rozmawiając przez telefon z Fiodorowem. Burmistrz podziękował Zełenskiemu i powiedział, że potrzebuje dwóch dni, aby dojść do siebie po męce, po czym będzie gotowy do wykonania wszelkich rozkazów.

Uśmiechnięty Zełenski powiedział, że jest bardzo szczęśliwy z rozmowy z Fiodorowem i że „nie zostajemy w tyle”.

Zełenski odniósł się do rozmowy podczas przemówienia w środę wieczorem.

„W końcu udało nam się uwolnić burmistrza Melitopola” – powiedział. „Iwan Fiodorow jest wolny. Rozmawiałem z nim dzisiaj. Armia rosyjska porwała go 11 marca, próbując przekonać go do współpracy. Ale nasz człowiek mu się wytrzymał. Nie poddał się. Tak jak my wszyscy znosiliśmy”.

READ  Hong Kong Networks – Zagraniczni nauczyciele języka angielskiego – Zmuszeni do przysięgi na wierność | Hongkong

Prezydent zażądał uwolnienia Fiodorowa w kilku wiadomościach wideo, nazywając to „zbrodnią przeciwko demokracji”.

Powiedział w zeszłym tygodniu, że „działania rosyjskich najeźdźców będą porównywane do działań terrorystów ISIS”.

Po rzekomym porwaniu wydaje się, że w Melitopolu zainstalowano prorosyjską administrację. Lokalny prawnik z prorosyjskiej partii wygłosił w telewizji przemówienie w sobotę, w którym powiedziała, że ​​„komisja wybranych” jest teraz odpowiedzialna za zarządzanie miastem. Ustawodawczyni Galina Danilchenko nazwała protestujących „ekstremistami” i wezwała ludzi, aby nie pozwalali aktywistom na „destabilizację” sytuacji.

Rosyjska policja została również wysłana do Melitopola, aby zapobiec tamtejszym protestom.

Twierdził, że siły rosyjskie porwały innego burmistrza w okupowanym mieście w regionie. Mer Dnieprorodina Jewgienij Matwiejew został porwany w niedzielę – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Ołeksandr Staruch.

Wcześniej w środę ukraińscy urzędnicy twierdzili, że trzeci burmistrz południowej Ukrainy – Ołeksandr Jakowlew ze Skadowska – i jego zastępca Jurij Baliuch zostali „uprowadzeni” przez siły rosyjskie.

„Rosyjscy najeźdźcy nadal porywają demokratycznie wybranych lokalnych przywódców Ukrainy”, Dmytro Kuleba, ukraiński minister spraw zagranicznych, Powiedział na Twitterze. „Państwa i organizacje międzynarodowe muszą domagać się, aby Rosja natychmiast uwolniła wszystkich porwanych ukraińskich urzędników!”

Patrick Revell z ABC News przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.