USA ogłaszają nowe sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na aneksję Ukrainy

Prezydent Joe Biden przemawia podczas pierwszej kolacji demokratycznej w Dover w stanie Delaware.

Saul Loeb | AFP | Obrazy Getty

Administracja Bidena ogłosiła w piątek nowe sankcje gospodarcze przeciwko setkom rosyjskich urzędników i podmiotów w odpowiedzi na bezprawną aneksję przez Kreml czterech regionów Ukrainy.

Nowe sankcje są skierowane do kilku firm-przykrywek poza Rosją, ustanowionych w tym roku, aby pomóc głównym rosyjskim dostawcom wojskowym uniknąć sankcji, z którymi już się spotkali.

Nowe oznaczenia rozszerzyły również sankcje nałożone na najwyższych urzędników Kremla o ich żony i dorosłe dzieci. Po siedmiu miesiącach wojny i sankcji gospodarczych przeglądy te dają wgląd w to, co według amerykańskich urzędników działa.

Departament Skarbu zidentyfikował 14 międzynarodowych dostawców, którzy wspierali rosyjskie wojskowe łańcuchy dostaw. Nałożyła również nominacje na 109 członków rosyjskiej Dumy Państwowej i 169 członków Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej.

Nowością w piątek jest również dodanie Elwiry Sakipzadownej Nabiulliny, gubernatora Rosyjskiego Banku Centralnego i byłego doradcy Putina. Według Ministerstwa Skarbu od 2013 roku nadzorował działania mające na celu ochronę Kremla przed zachodnimi sankcjami po bezprawnym zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Nowo niepełnosprawni członkowie rodziny są krewnymi członków Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród nich jest żona premiera Rosji Michaiła Miszustina i dwoje dorosłych dzieci, a także żona ministra obrony Siergieja Szojgu i dorosłe dzieci.

Tymczasem Departament Stanu nałoży ograniczenia wizowe na Ushur Sog Mongush z powodu rażącego naruszenia praw człowieka wobec ukraińskiego jeńca wojennego i 910 osób. Resort nałoży też ograniczenia wizowe na członków rosyjskiego wojska, białoruskich wojskowych i agentów działających na rzecz Kremla.

Ponadto Departament Handlu dodaje 57 podmiotów do swojej listy kontroli eksportu. Potwierdza, że ​​kraje, które starają się zapewnić materialne wsparcie dla sektora obronnego Rosji i Białorusi, podlegają sankcjom.

READ  W jakim stopniu Chiny mogą – i będą – pomóc Rosji w czasie załamania się jej gospodarki?

W swoim ogłoszeniu aneksji w piątek w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że „są cztery nowe regiony Rosji”, odnosząc się do ukraińskich regionów Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia.

Putin powołał się na fałszywe referendum przeprowadzone w regionach okupowanych przez Rosję, mówiąc, że wyborcy zgodzili się stać częścią Rosji. Zachodni urzędnicy powszechnie postrzegają te głosy jako oszukańcze i nielegalne.

„Wyniki są znane i znane” – powiedział Putin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza obwód charkowski po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja rozpoczęła ataki na jego kraj 24 lutego w obwodzie charkowskim na Ukrainie 29 maja 2022 r. (Zdjęcie: Prezydencja ukraińska/Handout/Agencja Anadolu via Getty Images)

Prezydencja ukraińska | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Na początku tego tygodnia Biały Dom powiedział, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają wyników „fałszywego referendum” i będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia militarnego i humanitarnego.

W środę administracja Bidena Ogłosili 1,1 miliarda dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Nadchodzący pakiet pomocowy, 22. rata tego rodzaju, przynosi od tego czasu zaangażowanie USA w wysokości ponad 16,2 miliarda dolarów inwazja rosyjska Pod koniec lutego.

Po przemówieniu Putina ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który nie opuścił swojego umęczonego wojną kraju od czasu pełnej rosyjskiej inwazji w lutym, powiedział, że złoży „szybką ścieżkę” wniosku o przystąpienie do sojuszu wojskowego.

„Dotarliśmy już do NATO i już wykazaliśmy zgodność ze standardami Sojuszu” Zełenskij powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegramw odniesieniu do wymogów przystąpienia do 30-osobowego bloku.

„Podejmujemy zdecydowane kroki, podpisując wniosek Ukrainy o szybkie przystąpienie do NATO” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.