USA twierdzą, że siły rosyjskie identyfikują Ukraińców „do zabicia” w możliwej inwazji”

„Niepokojące informacje uzyskane niedawno przez Stany Zjednoczone wskazują, że naruszenia i naruszenia praw człowieka są planowane w związku z kolejną inwazją” – w liście ambasador Bethsheba Neil Crocker, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Biurze Narodów Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie do Michelle Bachelet, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

„Działania te, które w poprzednich rosyjskich operacjach obejmowały ukierunkowane zabójstwa, porwania/przymusowe zaginięcia, niesprawiedliwe aresztowania i stosowanie tortur, prawdopodobnie są skierowane przeciwko tym, którzy sprzeciwiają się rosyjskim działaniom, w tym rosyjskim i białoruskim dysydentom na emigracji na Ukrainie, dziennikarzom i dysydenci, korupcja i wrażliwe grupy społeczne, takie jak mniejszości religijne i etniczne oraz osoby LGBT” Washington Post I to uzyskało CNN.

„W szczególności mamy wiarygodne informacje wskazujące, że siły rosyjskie pracują nad stworzeniem list Ukraińców zidentyfikowanych do zabijania lub wysłanych do obozów po okupacji wojskowej. Mamy również wiarygodne informacje, że siły rosyjskie prawdopodobnie użyją śmiertelnych środków, aby rozproszyć pokojowe protesty lub pokojowa odpowiedź…postrzegane ćwiczenia oporu ludności cywilnej” – napisano w liście.

W liście nie podano, w jaki sposób Stany Zjednoczone uzyskały informacje. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka potwierdziło, że otrzymało pismo.

Crocker dodał, że celem przekazania tych informacji Biuru Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka jest „wczesne ostrzeżenie, że kolejna rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do katastrofy w zakresie praw człowieka”. Powiedziała, że ​​sekretarz stanu USA Anthony Blinken zgłosił te obawy Radzie Bezpieczeństwa 17 lutego. „W szczególności stwierdził, że Stany Zjednoczone mają informacje wskazujące, że Rosja zaatakuje określone grupy Ukraińców” – dodał Crocker.

Kreml w poniedziałek zaprzeczył zarzutom dotyczącym listy zabójstw, nazywając to „absolutną fikcją”.

„To absolutna mistyfikacja, to kłamstwo” – powiedział CNN rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ponaglając go, gdyby wiedział o takiej liście, Pieskow powiedział: „Wiem, że to absolutna fantazja, nie ma takiej listy, to fałszywe wiadomości”.

Zgłoszono CNN W piątek kilku amerykańskich i zachodnich urzędników rządowych potwierdziło CNN, że USA posiadały informacje, że Rosja przygotowała listy aktualnych polityków, których zamierzała usunąć, gdyby zaatakowała Ukrainę i obaliłaby obecny rząd w Kijowie.

Źródła zaznajomione z wywiadem twierdzą, że docelowe listy są częścią rosyjskiego planu zastąpienia obecnej administracji w Kijowie rządem bardziej przyjaznym Rosji, wzmacniając wcześniejsze ujawnienie przez brytyjski rząd danych promoskiewskich, które Rosja planuje zainstalować.

READ  Biden przedstawia pakiet zabezpieczeń o wartości 800 milionów dolarów dla Ukrainy w rozmowie z Zełenskim

Źródła te powiedziały CNN, że najbardziej prawdopodobnym skutkiem dla tych polityków i osobistości publicznych, których w przypadku upadku Kijowa celem Moskwa miała obalić, jest uwięzienie lub zabójstwo.

CNN nie widziała głównych zastrzeżeń wywiadu ani dokumentów identyfikujących nazwiska celów lub rzekomych kolaborantów i ich rzekome stanowiska w prorosyjskiej administracji.

Blinken powiedział w weekend w programie CBS „Face the Nation”, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukraińców w przypadku inwazji i pozostawić ukraińską partyzantkę do walki.

„(Prezydent Joe Biden) powiedział, że w przypadku inwazji podwoimy nasze wsparcie dla Ukrainy, a to oznacza pomoc w zakresie bezpieczeństwa, pomoc gospodarczą, pomoc dyplomatyczną, pomoc polityczną, pomoc humanitarną, co tylko chcesz”. – powiedział Blinken.

Chandelles Duster, Zina Saifi i Bear Hutchison z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.