USS Gerald Ford: najnowszy i najbardziej zaawansowany lotniskowiec marynarki wojennej USA po raz pierwszy wdrożonyCNN

Amerykańska marynarka wojenna Najnowszy i najbardziej zaawansowany lotniskowiec Wyruszył we wtorek na swoją pierwszą misję z Norfolk w stanie Wirginia, mając na celu postawienie statku na nogi i przećwiczenie ćwiczeń z sojusznikami w Ameryce Północnej i Europie.

Według US Navy lotniskowiec USS Gerald Ford jest pierwszym nowym lotniskowcem zbudowanym od ponad 40 lat. Budowa lotniskowca oficjalnie rozpoczęła się w listopadzie 2009 roku i została oddana do użytku w 2017 roku przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, zgodnie z oświadczeniem US Navy.

Okręt jest pierwszym lotniskowcem klasy Ford. Marynarka rozpoczęła budowę kolejnych dwóch lotniskowców klasy Ford, USS Kennedy i USS Enterprise.

Lotniskowiec ma nową, zaawansowaną technologię, w tym „prawie trzykrotnie większą ilość energii elektrycznej” w porównaniu z lotniskowcami klasy Nimitz i wykorzystuje elektromagnetyczny system startu samolotów lub EMALS, według marynarki wojennej.

System EMALS wykorzystuje energię elektryczną do wystrzeliwania samolotu ze statku w miejsce poprzedniego systemu katapult parowych. Urzędnik Marynarki Wojennej powiedział, że system kładzie mniejszy nacisk na samoloty startujące z lotniskowca i pozwoli na skrócenie czasu między startami.

Przewoźnik posiada również radar dwuzakresowy, który jest bardziej zaawansowanym systemem radarowym. To jedyny lotniskowiec klasy frontowej, który będzie miał tego typu radar, powiedział urzędnik.

Amerykański lotniskowiec USS Gerald Ford i grupa przewoźników będą współpracować z sojusznikami i partnerami w obszarach odpowiedzialności drugiej i szóstej floty na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, powiedział urzędnik US Navy. Urzędnik dodał, że wdrożenie będzie krótsze niż standardowe sześciomiesięczne wdrożenie.

„Wdrożenie to stanowi okazję do pobicia piłki w polu i zademonstrowania korzyści, jakie Ford i Carrier Air Wing (CVW) 8 wnoszą do przyszłości lotnictwa morskiego, regionu oraz naszych sojuszników i partnerów” – Carrier Strike Group 12 Dowódca admirał Gregory Hoffman powiedział w oświadczeniu.

Oświadczenie Marynarki Wojennej USA mówi, że rozmieszczenie obejmie „około 9000 personelu z dziewięciu krajów, 20 statków i 60 samolotów”. Kraje biorące udział w ćwiczeniu to Stany Zjednoczone, KanadaDania, Finlandia, Francja, NiemcyW oświadczeniu dodano, że Holandia, Hiszpania i Szwecja.

Drugi urzędnik marynarki wojennej powiedział, że podczas gdy lotniskowiec USS Gerald Ford został rozmieszczony we wtorek, inne statki z grupy uderzeniowej lotniskowca odejdą, aby dołączyć do Forda w środę. Jest to typowe dla takich wdrożeń.

READ  Rosyjskie czołgi zniszczone w zasadzce, Ukraina odniosła wielkie zwycięstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.