W Iranie narasta niepokój z powodu doniesień o otruciu setek uczennic

(CNN) Narasta niepokój Iranu Po tym, jak pojawiły się doniesienia, że ​​w ostatnich miesiącach w całym kraju otruto setki uczennic.

W środę irańska półoficjalna agencja informacyjna Mehr poinformowała, że ​​członek parlamentu Shahryar Heydari, powołując się na anonimowe „wiarygodne źródło”, powiedział, że do tej pory „prawie 900 studentów” z całego kraju zostało otrutych.

Według irańskich mediów państwowych pierwsze zgłoszone przypadki zatrucia miały miejsce w mieście Qom 30 listopada, kiedy 18 licealistek było hospitalizowanych. W innym incydencie w Qom 14 lutego ponad 100 uczniów z 13 szkół zostało zabranych do szpitali po tym, co państwowa agencja informacyjna Tasnim określiła jako „seryjne zatrucia”.

Według agencji informacyjnej Fars pojawiły się również doniesienia o zatruciu uczennic w stolicy, Teheranie – we wtorek 35 uczennic było hospitalizowanych. Agencja Fars News poinformowała, że ​​byli w „dobrym” stanie, a kilka z nich zostało później zwolnionych. Państwowe media informowały również o przypadkach zatruć wśród studentów w ostatnich miesiącach w mieście Borujerd oraz w prowincjach Szarhal i Bakhtiari.

Wiele doniesień dotyczy uczennic w szkołach dla dziewcząt, ale państwowe media doniosły również o co najmniej jednym przypadku zatrucia w szkole dla chłopców, 4 lutego w Qom.

CNN skontaktowało się z jedną ze szkół, które według państwowych mediów doświadczyły incydentu z zatruciem, Konserwatorium Nur Yazdanshahr w Qom, a także z indywidualnymi nauczycielami, ale nie otrzymało odpowiedzi.Zespół medyczny przenosi pacjenta do karetki w szkole dla dziewcząt Halban Zakir w irańskim mieście Ardabil.

Irański minister zdrowia Bahram Aynullah, który odwiedził dotkniętych chorobą uczniów w Qom 15 lutego, powiedział, że objawy obejmowały osłabienie mięśni, nudności i zmęczenie, ale „zatrucie” było łagodne, zgodnie z raportem oficjalnej irańskiej studenckiej agencji prasowej. .

Ainullah powiedział, że jego zespół pobrał wiele próbek od pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w Kom w celu dalszych badań w słynnym Instytucie Pasteura w Iranie, który według ISNA poinformował, że w próbkach nie wykryto żadnych drobnoustrojów ani wirusów.

READ  Prawnik ONZ odpowiada na rosyjskie kontrowersje dotyczące śledztwa dotyczącego dronów w Iranie

Nie jest jasne, czy incydenty są ze sobą powiązane i czy celem byli studenci. Ale wiceminister zdrowia Iranu odpowiedzialny za badania i technologię, Yunus Panahi, powiedział 26 lutego, że zatrucia miały charakter „chemiczny”, ale nie są to zsyntetyzowane chemikalia używane w wojnach, a objawy nie są zaraźliwe, zgodnie z Agencja informacyjna Islamskiej Republiki Iranu.

Panahi dodał, że według agencji informacyjnej Islamskiej Republiki Iranu wydaje się, że zatrucia były celowymi próbami namierzenia i zamknięcia szkół dla dziewcząt.„Po otruciu kilku uczniów w Qom… stało się jasne, że niektórzy ludzie chcą zamknąć wszystkie szkoły, zwłaszcza szkoły dla dziewcząt” – cytuje Yunus Panahi agencja informacyjna Republiki Islamskiej (IRNA) na konferencji prasowej w niedzielę. Agencja informacyjna Fars powiedziała, że ​​później wycofał komentarz, mówiąc, że źle go zacytował.

Ale matka dwóch dziewczynek z Qom powiedziała CNN, że jej dwie córki zostały otrute w dwóch różnych szkołach, a jedna z nich miała poważne problemy zdrowotne po tym, jak została otruta w zeszłym tygodniu. Mówiła pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność doniesień i obawy o bezpieczeństwo swojej rodziny.

„Jedna z moich córek została otruta w szkole w zeszłym tygodniu” – powiedziała we wtorek matka CNN. Powiedziała, że ​​spędzili dwa dni w szpitalu Shahid Beheshti w Qom z kilkoma uczniami i innymi pracownikami. Powiedziała, że ​​jej córka cierpiała na nudności, duszności i drętwienie lewej nogi i prawej ręki.

„Teraz ma problem z prawą stopą i ma trudności z chodzeniem” – powiedziała matka.

wzrasta liczba połączeń

Lokalni aktywiści i politycy na szczeblu krajowym wezwali rząd do podjęcia dalszych działań w zakresie dochodzeń w sprawie zatruć.

Mohammad Habibi, rzecznik Irańskiego Syndykatu Nauczycieli, napisał na Twitterze 26 lutego: „Otrucie uczennic w szkołach dla dziewcząt, co do którego potwierdzono, że było to celowe działanie, nie było arbitralne ani przypadkowe”.

READ  Książę Harry i Meghan Markle do tej pory przeżywają swój zimny platynowy jubileusz

Habibi należy do rosnącej liczby osób, które uważają, że zatrucie może być związane z niedawnymi protestami w ramach ruchu Kobiety, Życie, Wolność. Ruch ten charakteryzował się wybuchem gniewu kobiet i młodych dziewcząt w kwestiach od wolności w Islamskiej Republice po tragiczny stan gospodarki.

„Aby wymazać zdobycze wolności ubierania się, (władze) muszą zwiększyć strach społeczny” – napisał na Twitterze.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price nazwał doniesienia o otruciu uczennic „niezwykle niepokojącymi” podczas środowej odprawy.

„Widzieliśmy te raporty, są bardzo niepokojące, bardzo niepokojące. Zatruwanie dziewcząt, które po prostu próbują się uczyć, jest po prostu obrzydliwością” – powiedział Price.

Price wezwała „władze irańskie do przeprowadzenia dokładnego śledztwa w sprawie zgłoszonych przypadków zatrucia i zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby je powstrzymać i pociągnąć sprawców do odpowiedzialności”.

W połowie lutego Tasnim poinformował, że irański minister edukacji, Youssef Nouri, powiedział, że „większość” warunków uczniów była spowodowana „plotkami, które przeraziły ludzi” i że „nie ma problemu”. Powiedział, że niektórzy uczniowie byli hospitalizowani z powodu „warunków podstawowych”, według Tasneema.

Dan Cassetta, londyński specjalista ds. obronności i współpracownik w Royal United Services Institute, rozmawiał z CNN o trudnościach, jakie mogą mieć władze w potwierdzaniu takich doniesień.

„Niestety, takie incydenty mogą być bardzo trudne do zbadania. Często jedynym sposobem na wykrycie czynnika sprawczego jest pobranie próbek w momencie publikacji, a to zwykle jest trudne lub niemożliwe” – powiedział.

Dodał: „Obecne incydenty w Iranie są niezwykle podobne do dziesiątek incydentów w szkołach w Afganistanie z około 2009 roku. W kilku z tych incydentów wysoce podejrzewano pestycydy, ale większość chorób pozostaje niewyjaśniona”.

Zapachy, wyjaśnił Cassetta, są trudne do wykorzystania jako wskaźnik. „Niektóre rzeczy zostały perfumowane, ponieważ kryjąca się za nimi niebezpieczna substancja chemiczna może być bezwonna”.

READ  W ciągu niecałego tygodnia zgłoszono drugą nagłą śmierć wysokiego urzędnika w rosyjskim łańcuchu dostaw wojskowych

Jamila Kadior, prominentna irańska polityk i była posłanka do parlamentu, również uważa, że ​​za zatruciami stoją złe zamiary. „Utrzymywanie się i częstotliwość przypadków zatruć w szkołach w ciągu ostatnich trzech miesięcy dowodzi, że incydenty te nie mogą być przypadkowe i najprawdopodobniej są wynikiem zorganizowanych działań zbiorowych kierowanych przez think tanki ukierunkowane na określone cele” – napisała we wstępniaku zatytułowanym „Ciągłość i częstotliwość przypadków zatruć w szkołach w ciągu ostatnich trzech miesięcy”. Etisalat irańska gazeta rządowa.

Irański minister edukacji Yousef Nouri odwiedził niektórych uczniów, którzy byli hospitalizowani w Qom po serii zatruć w szkole w połowie lutego i powiedział, że w Teheranie utworzono specjalny zespół do zbadania tej sprawy, zgodnie z raportem w Tasnim. To media państwowe.

Szef irańskiej policji Ahmad Reza Radan powiedział 28 lutego, że badane są przyczyny „zatruć”, że nikt nie został aresztowany, a władze nadal próbują ustalić, czy domniemane zatrucia były celowe, czy nie. do Iranu. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.