Walki w Sudanie: Zapowiedź pierwszej ewakuacji obcokrajowców, którzy utknęli w Sudanie

(CNN) Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj ogłosiła tydzień później ewakuację swoich obywateli z Sudanu Zacięte walki Doszło do starcia między dwiema rywalizującymi ze sobą siłami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej poinformowało, że wraz z obywatelami Arabii Saudyjskiej ewakuowano „wielu obywateli bratnich i przyjaznych krajów”. Obywatele Kuwejtu są wśród dziesiątek osób, którym udało się zapewnić bezpieczeństwo, ale nie jest jasne, którzy inni obywatele byli zaangażowani.

Ogłoszenie nastąpiło po tym, jak zarówno Sudańskie Siły Zbrojne, jak i Siły Szybkiego Wsparcia oświadczyły, że są gotowe do pomocy w ewakuacji cudzoziemców.

Sudańskie Siły Zbrojne poinformowały w sobotę, że ich dowódca, generał porucznik Abdel Fattah al-Burhan, „zgodził się udzielić niezbędnej pomocy” w celu ułatwienia bezpiecznej ewakuacji cudzoziemców z kraju w odpowiedzi na „wezwania wielu szefów Sudańskich Sił Zbrojnych”. Stany”.

„Oczekuje się, że ewakuacja wszystkich misji, których kraje złożyły taką prośbę, rozpocznie się w ciągu najbliższych godzin, ponieważ Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Chiny ewakuują swoich dyplomatów i obywateli wojskowymi samolotami transportowymi należącymi do ich bojowników Sudańskie Siły Zbrojne podały w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie na Facebooku. „Oczekuje się, że rozpocznie się natychmiast”.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział CNN, że departament był „świadomy tego oświadczenia” Sudańskich Sił Zbrojnych w sprawie ewakuacji misji dyplomatycznych.

„Jesteśmy w kontakcie z naszą ambasadą, która potwierdziła, że ​​wszyscy pracownicy rządu USA są przetrzymywani w bezpiecznym miejscu” – powiedział rzecznik ambasady. „Biorąc pod uwagę, że wojsko USA wstępnie rozmieściło swoje siły w tym rejonie, jesteśmy gotowi przeprowadzić wspomaganą przez wojsko ewakuację personelu rządowego USA, jeśli okoliczności to uzasadnią”.

zacięte walki Do starcia doszło w Sudanie w ubiegłą sobotę między sudańskimi siłami zbrojnymi a siłami szybkiego wsparcia dowodzonymi przez Mohameda Hamdana Dagalo.

READ  Dziesiątki osób zginęło w pożarze fabryki w Anyang w Chinach Chiny

Obaj są dawnymi sojusznikami, ale doszło między nimi do napięć w związku z negocjacjami mającymi na celu włączenie RSF do armii kraju w ramach planów przywrócenia rządów cywilnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walkach zginęło ponad 420 osób, a 3700 zostało rannych, a sytuacja humanitarna na miejscu pogarsza się.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że ludzie coraz częściej uciekają z obszarów dotkniętych walkami, w tym z Chartumu. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że do sąsiedniego Czadu przybyło do 20 000 uchodźców.

Nowe starcia między dwiema grupami w sobotę zdestabilizowały trzydniowe zawieszenie broni ogłoszone na święto Eid.

Starcia odnotowano w Chartumie w sobotę, a świadkowie powiedzieli CNN, że w pobliżu pałacu prezydenckiego miały miejsce gwałtowne starcia, a nad głowami przelatywały odgłosy eksplozji i samolotów bojowych.Dym wypełnia niebo nad Chartumem w Sudanie, w pobliżu międzynarodowego szpitala w Doha, w piątek, 21 kwietnia 2023 r.

Dagalo powiedział, że rozmawiał w sobotę z francuską minister spraw zagranicznych Catherine Colonna i omówili „obecną sytuację i przyczyny [that] To zaostrzyło sytuację „i możliwość otwarcia korytarzy ewakuacyjnych.

W sobotę brytyjski premier Rishi Sunak również przewodniczył nadzwyczajnemu spotkaniu w celu omówienia sytuacji.

CNN dowiedziało się, że brytyjska ewakuacja nie nastąpi szybko, ale rzecznik rządu powiedział CNN, że robią „wszystko, co w ich mocy”, aby wesprzeć obywateli brytyjskich.

Rzecznik UE powiedział, że obecnie w Sudanie przebywa około 1500 obywateli różnych krajów UE.

„Stoją w bardzo trudnej sytuacji, a ich bezpieczeństwo jest priorytetem. Wzywamy obie strony (SAF i RSF) do zaprzestania walk i umożliwienia bezpiecznego wyjazdu z kraju” – powiedział rzecznik. Unia Europejska współpracuje z państwami członkowskimi, aby znaleźć rozwiązania i wydostać tych ludzi z kraju.

Nie jest jasne, ilu obywateli USA przebywa w Sudanie. Departament Stanu nie prowadzi oficjalnych statystyk dotyczących obywateli USA w innych krajach, a Amerykanie nie muszą się rejestrować, kiedy wyjeżdżają za granicę. Urzędnicy Departamentu Stanu poinformowali pracowników o szacunkowej liczbie 16 000 obywateli USA w Sudanie, z których większość ma podwójne obywatelstwo.

READ  Indyjscy ratownicy przeszukują miejsce zejścia śmiertelnej lawiny w poszukiwaniu kolejnych ofiar

Ta historia została zaktualizowana o dodatkową reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.