Warren krytykuje Jerome’a ​​Powella za jego komentarze dotyczące stóp procentowych: „Jestem bardzo zaniepokojony, że Fed wepchnie tę gospodarkę w recesję”

„Jestem bardzo zaniepokojony tym, ponieważ przyczyny inflacji – takie rzeczy jak fakt, że Covid wciąż zamyka część gospodarki na całym świecie, że wciąż mamy problemy z naszym łańcuchem dostaw, że wciąż trwa wojna na Ukrainie, która zwiększa koszty energii, i że nadal mamy te gigantyczne korporacje zaangażowane w ustalanie cen” – powiedział Warren reporterowi CNN Dana Bash w „State of the Union”.

„Nic w podwyżce stóp, nic w zestawie narzędzi Jerome’a ​​Powella, który zajmuje się nimi bezpośrednio, i przyznał, że podczas przesłuchań w Kongresie, kiedy go o to zapytałem”, kontynuował senator, dodając: „Czy wiesz, co jest gorsze niż podwyżka? Ceny i silna gospodarka to wysokie ceny i miliony ludzi bez pracy.”

„Jestem bardzo zaniepokojony, że Fed wepchnie tę gospodarkę w recesję”, powiedział Warren, który na początku tego roku sprzeciwiał się ponownemu powołaniu Powella na kierownictwo Fedu.

Obawy przed recesją w USA narastały od tygodni, a komentarze Warrena pojawiają się zaledwie dwa dni po Powellu, Szef banku centralnego kraju zasugerował możliwą recesję Podczas przemówienia inauguracyjnego na dorocznym Sympozjum Ekonomicznym Rezerwy Federalnej w Jackson Hole. Powell powiedział inwestorom podczas swoich wystąpień, że Fed jest laserowo skupiony na inflacji i będzie kontynuował swoje historyczne tempo podwyżek stóp procentowych w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Podczas gdy wysokie stopy procentowe, powolny wzrost i słabe warunki na rynku pracy obniżą inflację, spowodują również pewien ból gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – powiedział.

Podobnie jak Warren, Wall Street również negatywnie zareagowała na ton przemówienia Powella, ponieważ spadły wiodące wskaźniki potencjału utrzymania stóp procentowych i związanego z nimi bólu gospodarczego – słowo, które Powell dwukrotnie odniósł się w swoim krótkim przemówieniu, odnosząc się do wolniejszego. Wzrost, wysokie bezrobocie i napięcia finansowe nieuchronnie zaostrzą politykę wobec amerykańskich domów i firm.

Warren ma Powell wcześniej wezwał do ostrożnej podwyżki stóp Uniknięcie recesji, która może kosztować miliony miejsc pracy, w tym czerwcowe posiedzenie w Senacie, na którym wyraziła obawy dotyczące wpływu podwyżek stóp Fed na rodziny i ryzyko recesji, a także wydała ostrzeżenie podobne do tego, którego udzieliła w niedzielę.

„Wiesz, co jest gorsze niż wysoka inflacja i niskie bezrobocie? To wysoka inflacja z recesją i milionami ludzi bez pracy” – powiedziała Powellowi. „Mam nadzieję, że pomyślisz o tym, zanim zepchniesz tę gospodarkę z klifu”.

READ  Twitter pozywa Elona Muska za związanie go z transakcją o wartości 44 miliardów dolarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.