Wenus i ul! Razem 12 i 13 czerwca

Wenus i ul

Wieczorami 12 i 13 czerwca 2023 r. można dostrzec Wenus — najjaśniejszą planetę — przechodzącą obok słynnej gromady gwiazd znanej jako Ul. Pobliska Wenus pojawi się jako duży, jasny diament przechodzący przez dziesiątki mniejszych diamentów dalej w tej gromadzie gwiazd. W oba wieczory Wenus znajduje się około 1 stopnia — lub dwóch pełnych księżyców w tandemie — od ula.

Najpierw poszukaj jasnej Wenus na zachodzie po zachodzie słońca. Przy -4,2 magnitudo wczesno wieczorne niebo jest z łatwością zdominowane przez Wenus. Możesz także zauważyć na niebie dwie jasne gwiazdy, które są niższe niż Wenus. Są to świecące gwiazdy w Bliźniętach, Polluksie i Kastorze.

Nad Wenus i bliźniaczymi gwiazdami jasne czerwonawe światło… A to jest Mars.

Następnie, jeśli jesteś na ciemnym niebie lub masz lornetkę, możesz dostrzec plamkę światła na kopule nieba w pobliżu Wenus. Ta mała gwiazda to gromada gwiazd Ula w gwiazdozbiorze Kraba Raka.

Pod koniec maja i na początku czerwca — około 1 i 2 czerwca 2023 r. — Mars był zachwycająco jasnym światłem wśród słabej gromady Ul. A teraz kolej na cudowną planetę Wenus. Wenus będzie latarnią wśród słabszych gwiazd gromady.

O ile niebo nie jest bardzo ciemne, będziesz potrzebować lornetki, aby uchwycić gwiazdy gromady. Ul będzie łatwy do wykrycia, jeśli umieścisz Wenus poza twoim polem widzenia.

Teleskopy ujawnią ponad 1000 członków grupy ulowej.

Jasna Wenus — najjaśniejsza planeta na naszym niebie — wcieli się w rolę Królowej Pszczół, gdy przejdzie obok gwiazdozbioru Ula 12 i 13 czerwca 2023 r. Spójrz na zachód, tuż po zmroku, na Wenus i Ul, które tworzą interesujące i piękny widok. Wykres autorstwa Johna Jardine’a Gossa / EarthSky.

Bliższe spojrzenie na gromadę gwiazd Ula

Dzięki wizualizacji prawdziwa natura tej gromady gwiazd ożywa.

Gwiazdy w tej gromadzie znajdują się w odległości około 577 lat świetlnych. Kontrastuje to z Wenus, która jest oddalona o zaledwie kilka minut świetlnych.

A kiedy spojrzysz na ul – pomyśl, ile planet może być wśród tych 1000 gwiazd. Znamy już co najmniej dwa (Pr0201b i Pr0211b).

READ  Lądownik InSight NASA wykrył największe trzęsienie ziemi na Marsie

Czy masz zdjęcie do udostępnienia? Prześlij go do zdjęć społeczności EarthSky. Z pewnością cieszymy się na ich widok.

Okrąg z dwiema białymi kropkami w środku wskazującymi daty obok gromady.  Strzałka pokazuje ruch kwiatu.
Lornetka pomoże Ci pokazać Ula w okolicach 12 i 13 czerwca 2023 roku, z Wenus po jednej stronie. Wykres autorstwa Johna Jardine’a Gossa / EarthSky.

Zdjęcia Mars Society tętniącego życiem ulem

Na początku tego miesiąca Mars przeszedł przed gromadą gwiazd Ula. Oto niektóre ze zdjęć przesłanych do społeczności EarthSky.

Gwiaździste niebo z grupą kilkudziesięciu gwiazd znajduje się stosunkowo blisko obok świecącej czerwonawej planety Mars.
Zobacz zdjęcia społeczności EarthSky. | David Hoskin z Halifax w Nowej Szkocji w Kanadzie wykonał to zdjęcie 31 maja 2023 r. i napisał: „To zdjęcie pokazuje Marsa zbliżającego się do Gromady Ula, otwartej gromady gwiazd w gwiazdozbiorze Raka”. Dziękuję, Davidzie.
Czarne niebo, konstelacje Raka, Wenus, Bliźniąt oraz krąg wokół ula i Marsa.
Zobacz zdjęcia społeczności EarthSky. | Raul Cortés z Monterrey w Meksyku z EarthSky wykonał to połączenie dwóch zdjęć. Raoul napisał: „1 czerwca 2023 r. Mars był w Raku w pobliżu Ula i Wenus. Cudowny widok!” Dzięki Raoul.

Więcej zdjęć Marsa tętniącego życiem ulem

Słabe gwiazdy rozrzucone na czarnym niebie z czerwoną kropką Marsa.
Zobacz zdjęcia społeczności EarthSky. | Meiying Lee z Hsinchu na Tajwanie wykonała to zdjęcie 2 czerwca 2023 r. Meiying napisała: „2 czerwca Mars wszedł do Praesepe, znanej również jako Gromada Ul, z oznaczeniem Messier M44. Praesepe to gromada otwarta gwiazd złożona z wielu młode gwiazdy.” „. Dziękuję Mi Ying!
Małe białe kropki dla Ula, Marsa, Wenus i dwóch gwiazd oraz długie czerwone kropkowane linie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz zdjęcia społeczności EarthSky. | Mohamed Adil W Lahore w Pendżabie w Pakistanie to zdjęcie zostało zrobione 2 czerwca 2023 r. Mahomet napisał: „Minęło trochę czasu, odkąd Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawiła się na niebie, a dziś wieczorem miałem okazję uchwycić ją z kilkoma interesującymi koniunkcjami. Wenus znajdował się w swoim najbardziej wysuniętym na zachód przedłużeniu I genialny został ustawiony w jednej linii z bliźniakami (Polluksem i Kastorem) w linii prostej, podczas gdy Mars znajdował się prawie nad gromadą Ul. Posiadanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w kadrze było zbyt zatłoczonym niebem, aby uchwycić ”. Dziękuję Mohamed!

Konkluzja: Dostrzeż razem Wenus i gromadę gwiazd Ul w dniach 12 i 13 czerwca 2023 r. Będziesz potrzebować dobrej lornetki do gromady gwiazd, która stanowi błyszczący akcent dla olśniewającej Wenus.

Chcesz zobaczyć więcej wydarzeń na nocnym niebie? Odwiedź przewodnik po nocnym niebie EarthSky

Nasze wykresy są w większości ustawione dla półkuli północnej. Aby zobaczyć dokładny widok swojej lokalizacji, spróbuj Stellarium w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.