Westfield opuszcza centrum handlowe w San Francisco, co wskazuje na jeszcze większy ból

Nordstrom. Stara Marynarka Wojenna. antropolog. H&M. skrzynia i beczka.

W centrum San Francisco w ostatnich miesiącach doszło do exodusu sprzedawców detalicznych, a w tym tygodniu a Zdecydował właściciel centrum handlowego Trzymaj się z dala od znanych nieruchomości. Być może najbardziej niepokojące jest to, że analitycy rynku twierdzą, że miasto ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim krwawienie ustanie.

Miasto ma najwyższy wskaźnik pustostanów biurowych spośród wszystkich dużych amerykańskich miast. Popyt na wynajem w handlu detalicznym spadł o 21 procent od czasu przed pandemią. Nawet gdy turyści ponownie odwiedzą San Francisco, ilość pieniędzy, które wydają w mieście, jest o 77 procent mniejsza niż w 2019 roku.

„Nie sądzę, abyśmy jeszcze odrodzili się w San Francisco” – powiedział Vince Tibbone, dyrektor zarządzający firmy nieruchomościowej Green Street Properties. „Powiedziałbym, że być może jeszcze nie osiągnęliśmy dna”.

W poniedziałek właściciel centrum handlowego Westfield powiedział, że zwróci Westfield San Francisco Center pożyczkodawcy, który zdecyduje, kto zajmie nieruchomość w przyszłości.

Decyzja Westfield o odejściu z witryny, której właścicielem jest od 2002 r., wywołała nową rundę pytań o to, ile czasu zajmie odbudowa centrów miast w całych Stanach Zjednoczonych oraz o zdolność sprzedawców detalicznych i właścicieli centrów handlowych do utrzymania działalności w międzyczasie.

Centra handlowe w centrum zawsze były rzadkim widokiem, biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń dostępną w centrach miast dla rozległych dzielnic handlowych. Ale te, które zostały zbudowane, od dawna opierają się na stałym natężeniu ruchu pieszego ze strony mieszkańców, pracowników biurowych, uczestników kongresów i turystów. Ta kalkulacja została wywrócona do góry nogami w czasie pandemii.

Rynek biurowy w San Francisco został najbardziej dotknięty ze wszystkich dużych miast w Stanach Zjednoczonych, a wskaźnik wolnych miejsc pracy spadł do około 30 procent z 4 procent przed pandemią. Miało to poważne konsekwencje dla sklepów z kanapkami, sklepów odzieżowych i wielu innych kupców.

Colin Yasukuchi, analityk w CBRE, firmie świadczącej usługi na rynku nieruchomości, przewidział, że rynek spadnie dopiero w przyszłym roku. Powiedział w wywiadzie, że wakaty mogą sięgać 35 proc.

W San Francisco sytuacja w centrum była zupełnie inna niż wcześniej. W czasie kryzysu finansowego sprzed półtorej dekady czynsze spadły o 30 procent. A w okresie załamania rynku internetowego na początku wieku czynsze komercyjne spadły o 70%. Tym razem spadek czynszów był skromniejszy, około 15 proc.

READ  Podróżujący czwartego lipca stają w obliczu tysięcy opóźnień i odwołań lotów oraz rosnących cen paliwa w USA

Po części, jak powiedział Yasukuchi, dzieje się tak z powodu tego, co czasami określa się w branży jako „przeciąganie i udawanie”. Banki niechętnie przejmują nieruchomości zagrożone ze względu na obowiązek znalezienia najemców i często przejmują nieruchomości ze stratą. Zamiast tego dogadują się ze swoimi kredytobiorcami i próbują przeczekać kryzys w nadziei, że rynek się odwróci.

Czy taktyka zwlekania zadziała? „To zależy od tego, jak długo uda ci się udawać” — powiedział pan Yasukochi.

W wielu przypadkach sprzedawcy detaliczni w ośrodkach miejskich decydują się na dobrowolny wyjazd. W San Francisco Nordstrom zapowiedział, że w sierpniu zamknie starzejący się sklep San Francisco Center, co pozostawi puste centrum handlowe w 45 procentach. Anthropologie zamknęło swoją dwudziestoletnią lokalizację w centrum miasta w maju.

W Nowym Jorku Neiman Marcus zamknął Hudson Yards – jedyny sklep na Manhattanie – w lipcu 2020 r., po bankructwie i nieco ponad rok po jego wielkim otwarciu. W centrum Seattle firma Nike zamknęła w styczniu sklep NikeTown, który działała od 1996 roku. Retail REI poinformowało, że zamknie sklep, który posiada w centrum Portland od dwóch dekad, kiedy wygaśnie jego dzierżawa na początku przyszłego roku.

Ruch pieszy powoli odbudowuje się w śródmieściu, ale dla wielu detalistów sprzedaż detaliczna nie powróciła do poziomu sprzed pandemii, co sprawia, że ​​dalsze płacenie wysokich czynszów w czołowych centrach śródmiejskich jest nie do utrzymania.

Westfield nie jest pierwszym właścicielem centrum handlowego, który zdecydował się opuścić stare centrum handlowe w centrum miasta. W zeszłym roku firma Brookfield Property Partners zrezygnowała z Water Tower Place w Chicago, centrum handlowego, które zakotwicza Magnificent Mile, ekskluzywną dzielnicę biznesową. Od początku pandemii dzielnica handlowa cierpi z powodu zmniejszonego ruchu pieszego i zauważalnych wolnych powierzchni handlowych. Według firmy Cushman & Wakefield ponad połowa powierzchni Water Tower Place jest pusta, w tym sztandarowy sklep Macy’s do 2021 roku.

READ  Mania o północy! Dana White porównuje Elona Muska i Marka Zuckerberga do UFC 1: „Nie zostaną ukarani przez panel”

W 2022 roku, kiedy Macerich sprzedał swoje 50 procent udziałów w innym centrum handlowym na Magnificent Mile — The Shops at North Bridge — zajęło to prawie 30 milionów dolarów straty.

Centra handlowe generalnie są w trudnej sytuacji. Według danych firmy konsultingowej Green Street od 2016 roku centra handlowe w Stanach Zjednoczonych straciły 50 procent swojej wartości. W rzeczywistości decyzja Westfield w San Francisco jest częścią szerszej strategii jej spółki macierzystej, Unibail-Rodamco-Westfield, mającej na celu radykalne zmniejszenie liczby centrów handlowych, które prowadzi w tym kraju.

Jednak analitycy twierdzą, że stan handlu detalicznego w San Francisco pogarszają inne czynniki, takie jak obawy związane z kradzieżami w sklepach, plany powolnego powrotu do biura oraz ważna gospodarka konwencyjna, która nie wróciła w pełni do tego, czym była przed pandemią.

W swoim oświadczeniu o decyzji o zrzeczeniu się własności, Westfield powiedział, że Centrum San Francisco jest daleko w tyle za innymi centrami handlowymi. W centrum San Francisco sprzedaż spadła o 35 procent od 2019 do grudnia 2022. A w jednym z centrów handlowych grupy w pobliskim San Jose sprzedaż wzrosła o 66 procent w tym samym okresie. Sprzedaż w 18 amerykańskich centrach handlowych wzrosła o 23 procent.

Kiedy Westfield przejął centrum handlowe w 2002 roku, San Francisco wychodziło z internetowej zapaści. Miejskie centrum handlowe miało 1,5 miliona stóp kwadratowych, a Westfield tryskał energią 460 milionów dolarów w ekspansji. W tym czasie w centrum miasta powstawało osiedle mieszkaniowe, a zakupy online były jeszcze pojęciem nowym. Strefa gastronomiczna centrum stała się magnesem przyciągającym pracowników biurowych podczas przerw obiadowych i nowością dla turystów przyzwyczajonych do zakupów w ulicznych sklepach wzdłuż Market Street. Wewnątrz spotykają sklep z dużymi, spiralnymi schodami ruchomymi, które prowadzą ich na wiele pięter wypełnionych sklepami.

„To było jak nowa atrakcja, ponieważ tak naprawdę w centrum nie było żadnych centrów handlowych” – powiedziała Gabriela Santaniello, założycielka firmy konsultingowej A Line Partners, która mieszkała w San Francisco w latach 2001-2007. . „

READ  Ta „Najlepsza praca” z 2023 r. Płaci co najmniej 100 000 USD i nie wymaga dyplomu

Stał się częścią tkanki miasta. Burmistrz miasta, London Breed, kupuje tam ubrania. Willie Brown, były burmistrz, regularnie pojawia się w kinach.

Wielu mieszkańców San Franciscans ciepło wspomina zakupy w sklepie Nordstrom na wyższych piętrach. „Wszystko, co może wyglądać trochę francusko”, wspomina Diane Boat, mieszkanka San Francisco, która od dziesięcioleci jest właścicielką podziemnej firmy cukierniczej, kupując artykuły gospodarstwa domowego. Bogaty przyjaciel, który przyleciał do miasta z Florydy prywatnym odrzutowcem, leciał do Nordstrom, żeby kupić prezenty.

Pani Boat nie była w centrum handlowym od lat – nie z powodu problemów w okolicy, bezdomności i nędzy, które nazywa „smutnym komentarzem do czasów”. Ale w wieku 87 lat jest mniej zainteresowana gromadzeniem rzeczy.

„Być może upadek niektórych sklepów jest związany z faktem, że ludzie zdają sobie sprawę, że nie potrzebują wielu rzeczy” – powiedziała o zamknięciach sklepów w San Francisco. „Zmieniły się zainteresowania ludzi — zmienił się sposób, w jaki chcą wydawać pieniądze”.

Niektórzy znani detaliści, tacy jak Neiman Marcus i Bloomingdale’s, zdecydowali się pozostać w centrum San Francisco. „Poświęcony zapewnianiu wyjątkowej obsługi” w rejonie San Francisco, powiedziała rzeczniczka Bloomingdale’s, która ma sklep w centrum handlowym i jest własnością Macy’s.

Wyjścia torują drogę detalistom, którzy mogli mieć trudności z wejściem na drogi rynek w San Francisco — powiedział Kazuko Morgan, wiceprezes wykonawczy w biurze firmy Cushman & Wakefield w San Francisco. Miejsca, które były okupowane od dziesięcioleci, są teraz otwarte, a najemcy mogą ubiegać się o franczyzę, co jest rzadkością na rynku komercyjnym w San Francisco.

„Wynajemcy powiedzieli nam, że jest to rynek kupujących” – powiedział Morgan. „Nigdy w życiu zawodowym – a zajmuję się tym od jakiegoś czasu – nie widzieliśmy dostępnych nieruchomości o tak wysokiej jakości. San Francisco jest jednym z najlepszych miast na świecie i jasne jest, że stoi ono obecnie przed pewnymi wyzwaniami. Ale przejdziemy przez to. Zobacz, jak zmienił się Nowy Jork ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.