Wiceprezydent USA Harris wzywa do śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji

WARSZAWA, Polska (AP) – Wiceprezydent USA Kamala Harris przyjęła w czwartek wezwania do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, powołując się na „okrucieństwa” bombardowań cywilów, w tym szpitala położniczego..

Przemawiając u boku polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na konferencji prasowej w Warszawie, gdzie pokazuje wsparcie USA dla wschodnich sojuszników NATO, Harris wyraziła oburzenie z powodu środowego zamachu bombowego na szpital położniczy i scen ewakuacji ciężarnych kobiet z krwią, a także innych ataków. na cywilów. Zatrzymał się przed bezpośrednim oskarżeniem Rosji o zbrodnie wojenne.

„Zdecydowanie musi być dochodzenie i wszyscy powinniśmy to obserwować” – powiedział Harris, zauważając, że Organizacja Narodów Zjednoczonych już rozpoczęła proces przeglądu zarzutów. „Nie mam wątpliwości, że oczy świata są zwrócone na tę wojnę i to, co Rosja zrobiła w związku z tą agresją i tymi okrucieństwami”.

Wizyta Harrisa w Polsce miała miejsce w trakcie sporu między Warszawą a Waszyngtonem o polską propozycję wysłania sowieckich myśliwców do bazy USA i NATO w Niemczech, aby mogły następnie udać się na Ukrainę. Polska z kolei otrzyma amerykańskie F-16.

Polska przedstawiła tę propozycję publicznie, bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Gdy Harris przybył do Warszawy późną środą, Pentagon wprost odrzucił ten pomysł, mówiąc, że grozi to eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Na czwartkowej konferencji prasowej zarówno Harris, jak i Duda starali się odłożyć na bok różnice w kwestii samolotów bojowych.

„Chcę być bardzo jasne, Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe, aby pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, całkowite zatrzymanie” – powiedziała.

Duda ze swojej strony ominął pytania, dlaczego Polska ogłosiła swoją propozycję bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że intencją jego rządu była chęć „podjęcia przez NATO wspólnej decyzji” w tej sprawie.

READ  Irańska policja moralności wznowiła patrole w hidżabie

„W skrócie, musimy być odpowiedzialnym członkiem NATO” – powiedział Duda.

Poparcie Harrisa w sprawie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych nastąpiło po tym, jak administracja Bidena ostrzegła w środę, że Rosja może dążyć do użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, gdy Biały Dom odrzucił rosyjskie zarzuty o rozwijanie nielegalnej broni chemicznej w najechanym kraju.

Biały Dom podniósł ten pomysł po tym, jak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła – bez dowodów – Ukrainę o prowadzenie laboratoriów broni chemicznej i biologicznej przy wsparciu USA.

W zeszłym tygodniu prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosił, że wszczął śledztwo Może on atakować wyższych urzędników uważanych za odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwo w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i powszechnego niszczenia mienia podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ale śledztwa MTK trwają wiele lat i wydano stosunkowo niewiele wyroków skazujących. Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany w 2002 roku, aby sądzić zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Zbrodnia agresji, której nie można prowadzić na Ukrainie, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są w sądzie, dodano później.

„Jest dla nas jasne, że Rosjanie na Ukrainie popełniają zbrodnie wojenne” – powiedział Duda. Dodał, że jego zdaniem inwazja „ma znamiona ludobójstwa – ma na celu eliminację i zniszczenie narodu”.

Harris pochwalił Polaków za hojność w przyjęciu prawie 1,5 miliona uchodźców od czasu inwazji Rosji na Ukrainę W zeszłym miesiącu.

Harris powiedział wcześniej podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim kilka godzin po przyjęciu przez Izbę Reprezentantów rezolucji ustawy o wydatkach W tym 13,6 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy i jej europejskich sojuszników.

Ustawodawstwo obejmuje 6,8 miliarda dolarów na sponsorowanie uchodźców i inną pomoc ekonomiczną dla sojuszników.

READ  Pentagon oczekuje znacznego rozszerzenia ukraińskich ćwiczeń wojskowych

W czwartek Harris spotkał się z siedmioma uchodźcami, którzy uciekli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pochwaliła uchodźców za ich „odwagę” i powiedziała, że ​​rozmowa pomoże w przekazaniu informacji o wysiłkach pomocowych USA. W jej skład weszli: ukraińska rzeczniczka osób niepełnosprawnych, studentka marokańskiego uniwersytetu, zawodowy producent filmowy z Odessy, liderka i edukatorka społeczności senegalskiej, aktywistka na rzecz praw LGBTQIA+ z Kijowa, ukraińska ekspertka ds. energii i jej dorosła córka.

„Jesteśmy tutaj, aby was wspierać, a nie jesteście sami” – powiedział Harris grupie. „I wiem, że jest tak wiele w tym doświadczeniu, przez które przeszedłeś, że poczułeś się tak samotny. Nie jesteś sam. Obserwujemy nas na całym świecie.”

Wiceprezydent ma również spotkać się w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Kanadyjski przywódca był w ostatnich dniach w Europie, aby spotkać się z sojusznikami na Ukrainie.

Biały Dom określił szybkie wizyty Harrisa w Polsce i Rumunii jako okazję dla wiceprezydenta do konsultacji z dwoma przywódcami wschodnich krajów NATO w sprawie narastającego kryzysu humanitarnego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Już ponad 2 miliony uchodźców uciekło z Ukrainy – z czego ponad połowa przybyła do Polski – i oczekuje się, że w nadchodzących dniach pojawi się więcej.

Duda ostrzegał przed „katastrofą uchodźców”, jeśli Polska nie otrzyma większej pomocy w schronieniu i nakarmieniu Ukraińców uciekających przed konfliktem. Powiedział, że poprosił Harrisa, aby Stany Zjednoczone „przyspieszyły” proces dla tych ukraińskich uchodźców, którzy chcieli udać się do Stanów Zjednoczonych i mogli tam mieć rodzinę.

„Stany Zjednoczone są w pełni przygotowane do zrobienia tego, co możemy i musimy zrobić, aby wesprzeć Polskę, biorąc pod uwagę ciężar, jaki ponieśli” – powiedział Harris.

W piątek Harris uda się do Bukaresztu, gdzie spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

___

Miller przyczynił się z Waszyngtonu. Mike Corder z Hagi w Holandii przyczynił się do powstania tego raportu.

READ  Wybory we Francji: Macron traci absolutną większość w parlamencie w „demokratycznym szoku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.