Wielkie gradobicia zabijają co najmniej jedną osobę i ranią dziesiątki w Hiszpanii

Zawieszenie

Nagła burza gradowa w hiszpańskim regionie Katalonii spowodowała, że ​​ludzie we wtorek uciekali w poszukiwaniu schronienia, ponieważ grad o wysokości około 4 cali zabił małe dziecko i zranił około 50 innych osób, według doniesień z Reuters.

Grad wielkości piłki do softballa uderzył w hiszpańską wioskę La Bisbal d’Emporda. Media społecznościowe wideo Grad spada jak rakiety w przydomowym basenie, wystrzeliwując w powietrze duże zraszacze. w przeciwnym razie wideo Widoczne są ślady gradobicia, a padający śnieg rozbił wiele szyb samochodowych.

Muzyk Sikus Carbonell powiedział Reuterowi, że grad zaczął spadać, gdy zespół grał na pokrytym tkaniną balkonie w lokalnym hotelu, powodując chaos w miejscu.

„Był bałagan, mali chłopcy i dziewczynki biegali sami, niektórzy rodzice byli w stanie złapać swoje dzieci” – powiedział Carbonell. Reuters. „Wtedy grad przebił się przez tkaninę… i powiedziałem mojej grupie, że albo idziemy do restauracji, albo jedna z piłek tenisowych wyląduje na nas i nie damy rady”.

Burza spowodowała, że ​​30 sierpnia w La Bisbal d’Emporda w Hiszpanii spadł grad, uszkadzając samochody i raniąc mieszkańców. (Wideo: The Washington Post)

Złamane kości i stłuczenia były najczęstszymi obrażeniami spowodowanymi przez nagłą zaporę. 20-miesięczna dziewczynka została zabita, gdy grad uderzył ją w głowę.

„Doświadczyliśmy przerażającego stanu małej dziewczynki, która została uderzona kamieniem” – powiedziała w środę rano burmistrz La Bisbal Demporda Carme Vall dla hiszpańskiego radia RTVE. Stróż. „Niewiele można było dla niej zrobić i dzisiaj zmarła. To był straszny wypadek.”

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gradzie, np. „Tak – zdarza się latem”

Kamienie gradowe rzadko zabijają lub ranią ludzi, co sprawia, że ​​wtorkowa burza gradowa w Hiszpanii jest bardzo niezwykła. Prognozy i systemy ostrzegawcze zwykle pozwalają ludziom ukrywać się, co oznacza większość uszkodzeń samochodów i domów przez grad – i może to być znaczące.

Jak podaje katalońska agencja meteorologiczna Meteocat, grad, który we wtorek przetoczył się przez Katalonię, był największym, jaki kiedykolwiek zmierzono w Hiszpanii od co najmniej 2002 roku. ćwierkanie. Burze gradowe były spowodowane zimnym frontem zbliżającym się do Europy Zachodniej od strony Oceanu Atlantyckiego.

READ  Intel wybiera Magdeburg w Niemczech na nową europejską fabrykę chipów

Burze gradowe mogą być katastrofami o wartości wielu miliardów dolarów, niszczącymi dachy i rozbijające szkło na rozległym obszarze. W 2022 r. co najmniej dwa gradobicia spowodowały szkody o wartości ponad 1 mld USD, według Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna. Co ciekawe, gradobicia uderzają mniej więcej w ten sam obszar – części południowej Minnesoty i zachodniego Wisconsin – w odstępie zaledwie 10 dni.

Na „zimnej alei” kraju gwałtowne burze i rozkwitający wzrost są kosztownym kursem kolizyjnym.

Ale niebezpieczne gradobicie już wcześniej powodowało w Stanach Zjednoczonych śmierć i obrażenia. W 2018 r gradobicie Uderzył w części Kolorado, zabijając kilka zwierząt w zoo w Cheyenne Mountain i raniąc co najmniej 14 osób.

„Zegarek jednej osoby eksplodował, gdy dostał grad, a inna osoba dostała silny cios w głowę, erodując jego twardy kapelusz” – powiedział dyrektor naczelny parku, Bob Chastain.

Wiadomo, że tylko trzy osoby zostały zabite przez grad w Stanach Zjednoczonych, według raportu bloga pogodowego Klasa 6 w roku 2020.

Najgroźniejsze gradobicie kiedykolwiek miało miejsce w indyjskim stanie Uttar Pradesh w 1888 roku. Grad wielkości pomarańczy spadł, zabijając 246 osób i setki inwentarza żywego. Raport W czasopiśmie Pogoda, klimat i społeczeństwo.

Argentyński grad „Gargantuan” mógł pobić rekord świata w 2018 roku

The Największe gradobicia Zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych w Vivian, SD, w 2010 roku. Hailston ma 8 cali średnicy i ważył rekordową wagę 1,9375 funtów, bijąc rekordy ustanowione odpowiednio w 2003 i 1970 roku. Grad był prawdopodobnie większy, gdy spadł, ponieważ topienie i sublimacja spowodowały, że kamień skurczył się, zanim mógł zostać zweryfikowany przez National Weather Service.

Niektórzy uważają, że na ziemię spadły większe kamienie gradowe. Grad, który spadł w Argentynie, mógł mieć nawet 9,3 cala średnicy, co oznacza, że ​​pobiłby rekord, gdyby został zweryfikowany. Storm wyprodukował co najmniej Jeden gigant, kamień 7,1 calaktóry był bezpiecznie przechowywany w lodówce do oficjalnych pomiarów.

READ  Mołdawia informuje, że próba rekrutacji własnych obywateli przez rosyjskie wojsko jest niebezpieczna

„Zimno trwało 20 minut. To było trochę przerażające” – powiedziała Victoria Droita, która podniosła kamień. Upadł, a potem eksplodował, a potem trochę się stopił. Może był większy.

Bardzo szybko narastają kosztowne gradobicia. Oto, co robi z tym społeczność zajmująca się pogodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.