Władze ukraińskie odraczają deportację ludności cywilnej z Mariupola, oskarżając Rosję o złamanie uzgodnionego w wojnach zawieszenia broni

Minister obrony Ukrainy Olekshi Resnikov. (Przewodnik rządowy)

Minister obrony Ukrainy Oleksi Resnikow powiedział w sobotę, że siły rosyjskie „postępowały w pewnych kierunkach”, ale ukraińskie siły bezpieczeństwa „stawiają twarzą w twarz z okupantami i wyrzucają ich”.

„Oczywiście wróg posuwa się w niektórych kierunkach, jednak kontroluje tylko niewielkie obszary. Nasi strażnicy zaciekle stawiają czoła okupantom i wypędzają ich”, powiedział w oświadczeniu, „ponieważ tempo ataku jest powolne, a opór Ukraińcy, Rosja zmienia taktykę”.

„Na dzień dzisiejszy ukraińskie niebo jest bardzo wrażliwe” – powiedział. „Okupant szeroko i aktywnie wykorzystuje swoje zdolności lotnicze i rakietowe. Wszystkie rodzaje samolotów bombardują nasze miasta, miasteczka i infrastrukturę cywilną, w tym infrastrukturę krytyczną i niebezpieczną – elektrownie jądrowe i wodne”.

Resnikow powiedział, że siły rosyjskie biorą na cel budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola i szpitale. „Wróg niszczy kościoły i katedry. Ostrzeliwuje stacje kolejowe, które ewakuują tysiące kobiet i dzieci” – powiedział.

„To sztuczki przestraszonych lisów” – powiedział. „Mam nadzieję, że wróg zapłaci za każde życie i każdą łzę”.

Resnikow powiedział, że obecna sytuacja jest „bardzo skomplikowana” w miastach takich jak Mariupol, Wołnowoka, Charków, Czernihów i Kerson: „Mamy nadzieję, że korytarz humanitarny będzie działał i ewakuował ludność cywilną”.

Resnikow powiedział, że główne wysiłki sił rosyjskich będą nadal koncentrować się na okrążeniu Kijowa i tłumieniu opozycji w miastach i miasteczkach.

Jakiś kontekst: Rosja rutynowo zaprzecza spowodowaniu ofiar cywilnych na Ukrainie. Międzynarodowe media i obserwatorzy szczegółowo udokumentowali ofiary cywilne i szkody wyrządzone infrastrukturze cywilnej.

READ  Akcje Amazona gwałtownie spadły, gdy Amazon ogłosił stratę w wysokości prawie 4 miliardów dolarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.