Włochy przejmują jacht żaglowy rosyjskiego miliardera Melniczenki

Kancelaria włoskiego premiera poinformowała w sobotę, że policja skonfiskowała gigantyczny jacht należący do rosyjskiego miliardera Andrieja Igorewicza Melniczenki, kilka dni po umieszczeniu biznesmena na liście sankcyjnej Unii Europejskiej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rząd poinformował, że 143-metrowy jacht A, wyceniony na 530 milionów euro (578 milionów dolarów), został zarezerwowany w północnym porcie Triestu.

Zabierz swoją firmę FOX w biegu, klikając tutaj

Zaprojektowany przez Philippe’a Starcka i zbudowany przez Knopskrug w Niemczech, rząd powiedział, że statek jest największym na świecie jachtem żaglowym.

Melnichenko był właścicielem największego producenta nawozów EuroChem Group oraz spółki węglowej SUEK. Spółki poinformowały w czwartkowych oświadczeniach, że zrezygnował z funkcji członka zarządu obu spółek i wycofał się jako beneficjent od środy.

Luksusowy jacht o wyjątkowym kształcie „Sailing Yacht A”, zbudowany dla rosyjskiego miliardera Andreya Melnichenko, popłynie przez włoską wyspę Isola del Giglio 10 lipca 2018 r., w pobliżu skał „Scole”, na których rozbił się statek Costa Concordia (Zdjęcie VINCENZO PINTO / AFP za pośrednictwem Getty Images / Getty Images)

Rzecznik Melniczenki, Alex Andreev, powiedział, że biznesmen „nie ma nic wspólnego z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie. Nie ma powiązań politycznych”.

Rosyjskie jachty oligarchów, luksusowa przybrzeżna posiadłość przejęta przez Włochy: zdjęcia

„Nie ma żadnego uzasadnienia dla umieszczenia go na liście sankcji UE” – powiedział Andreev. „Omówimy te bezpodstawne i nieuzasadnione sankcje i wierzymy, że rządy prawa i zdrowy rozsądek zwyciężą.

Włoski minister gospodarki Daniele Franco powiedział w sobotę, że włoska policja skonfiskowała od zeszłego tygodnia wille i jachty o wartości ponad 700 milionów euro (763,63 miliona dolarów) od prominentnych rosyjskich osobistości, które zostały umieszczone na liście sankcji Unii Europejskiej.

„Do tej pory doszliśmy do tego, co było widoczne, a teraz musimy trafić w resztę jak strzały. Wykonujemy świetną robotę, podkreślając to, co chronią trusty i przydomki” – Giuseppe Zavarana, szef włoskiej policji podatkowej, powiedział dziennikarzom w Bergamo w sobotę.

Operacje policyjne były częścią skoordynowanej kampanii krajów zachodnich mającej na celu ukaranie bogatych Rosjan, którzy twierdzą, że są powiązani z prezydentem Władimirem Putinem.

W Niemczech zarezerwowano jacht rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa za 600 milionów dolarów: raporty

Tymczasem luksusowy jacht, który miał być własnością rosyjskiego biznesmena Romana Abramowicza, przybył na wody terytorialne Czarnogóry w sobotę rano, jak twierdzi fotograf Reutera.

Funkcjonariusz policji finansowej wchodzi na luksusowy jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Igorewicza Melniczenki, który został zatrzymany w północnym porcie Triest we Włoszech, 12 marca 2022 r., na tym zrzucie ekranu zaczerpniętym z filmu „Financial Police” / opublikowanego przez R (Biuletyny Policji Finansowej / za pośrednictwem Reuters Images / Reuters)

Solaris jest jednym z serii jachtów należących do właściciela Chelsea Football Club Abramowicza, donoszą publikacje dóbr luksusowych SuperYachtFan, SuperYacht Times i Forbes.

Statek o długości 140 m (460 stóp) jest zacumowany przy luksusowym kurorcie Porto Montenegro w Tivat. Łódź opuściła Barcelonę we wtorek.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Wielka Brytania nałożyła sankcje na Abramowicza w czwartek i zamroziła jego aktywa, powołując się na tak zwany bliski związek z Putinem. Abramowicz zaprzeczył istnieniu takich relacji.

(1 dolar = 0,9167 euro)

(Dodatkowe raporty Emilio Parodi w Bergamo i Stevo Vasyljevicia w Tivat; pisanie przez Giselda Fagnoni; Redakcja: Francis Kerry)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.