Wojna na Ukrainie ułatwiła Stanom Zjednoczonym izolację Chin na Pacyfiku

Seul, Korea Południowa (CNN) Rok po inwazji Rosji na Ukrainę poparcie Xi Jinpinga dla Władimira Putina otworzyło Stanom Zjednoczonym i ich partnerom z Pacyfiku drzwi do ożywienia czasami napiętych stosunków kosztem Pekinu.

Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, Japonia zobowiązała się do podwojenia wydatków na obronność pozyskiwanie broni dalekiego zasięgu ze Stanów Zjednoczonych; Korea Południowa uznała tę stabilność w Cieśninie Tajwańskiej niezbędne dla jego bezpieczeństwa; the Filipiny ogłosiły nowe prawa dostępu do baz USA Mówi o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim z Australią, Japonią i Stanami Zjednoczonymi.

Być może są to największe uwertury, ale nie są to jedyne wydarzenia, które pozostawiły Chiny w coraz większej izolacji na własnym podwórku, ponieważ odmawiają one potępienia inwazji swojego partnera w Moskwie na suwerenny kraj, jednocześnie utrzymując militarną presję na autonomię. Wyspa Tajwan.

Analitycy twierdzą, że wszystkie te rzeczy prawdopodobnie by się wydarzyły, gdyby nie wojna na Ukrainie, ale wojna i wsparcie Chin dla Rosji pomogły opóźnić ukończenie tych projektów.

Weźmy sytuację w Japonii, kraju ograniczonym w swojej konstytucji po II wojnie światowej do sił „samoobrony”. Teraz kupi od Stanów Zjednoczonych pociski manewrujące dalekiego zasięgu Tomahawk, broń, która może uderzyć w Chinach.

„Mam silne poczucie pilnej potrzeby, aby dzisiejsza Ukraina była jutro Azją Wschodnią” – powiedział japoński premier Fumio Kishida na dużej konferencji obronnej w Singapurze zeszłego lata.

W grudniu Kishida przedstawił plan podwojenia wydatków Tokio na obronę, jednocześnie nabywając broń dystansową poza terytorium Japonii.Premier Japonii Fumio Kishida wygłasza przemówienie programowe na szczycie Shangri-La Dialogue w Singapurze, 10 czerwca 2022 r.

John Bradford, starszy pracownik S.

Narodem, który Japonia uważa za szczególnie bezbronny, są Chiny.

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od lat powiększa i modernizuje swoje siły. W niedzielę Pekin ogłosił swój budżet wojskowy na 2023 rok, który wzrośnie o 7,2%. Po raz pierwszy w ostatniej dekadzie tempo wzrostu budżetu armii wzrosło przez trzy kolejne lata.

READ  Katastrofa samolotu z 72 osobami na pokładzie w Nepalu | Aktualności

Ustępujący premier Li Keqiang powiedział: „Siły zbrojne powinny zintensyfikować szkolenie wojskowe i gotowość wojskową we wszystkich dziedzinach, opracować nowe wojskowe kierunki strategiczne, poświęcić więcej energii na szkolenie w warunkach bojowych i podjąć dobrze skoordynowane wysiłki w celu wzmocnienia działań wojskowych we wszystkich obszarach. „Trendy i obszary. Przy składaniu sprawozdania budżetowego.

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna od lat wywiera presję na Tajwan. Uważa wyspę za część swojego terytorium, chociaż nigdy jej nie kontrolował, a chiński przywódca Xi wielokrotnie odmawiał wykluczenia użycia siły w swoim „ponownym zjednoczeniu” z Chinami kontynentalnymi.

Istnieje obawa, że ​​pewnego dnia Chiny mogą traktować Tajwan tak samo, jak Rosja traktuje Ukrainę.

Przywódcy w Tokio powiedzieli, że pokój w Cieśninie Tajwańskiej jest niezbędny dla bezpieczeństwa Japonii. To naprawdę nic nowego, ale w Japonii istnieje pilna potrzeba.

„Japonia od lat wzmacnia swoją pozycję obronną. Sytuacja na Ukrainie sprawiła, że ​​główny element nowej strategii bezpieczeństwa narodowego Kishidy i przewidywane kolejne kroki w tym budowaniu stały się politycznie łatwiejsze” – powiedział Bradford.Na tym opublikowanym zdjęciu dostarczonym przez Ministerstwo Obrony Korei Południowej lotniskowiec USS Ronald Reagan i południowokoreańskie okręty wojenne są widoczne podczas wspólnych ćwiczeń marynarki wojennej USA i Korei Południowej 29 września.

W obecnej sytuacji przywódcy w Korei Południowej postrzegają Tajwan w podobnym świetle.

„Pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej są niezbędne do osiągnięcia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim i są niezbędne dla bezpieczeństwa i dobrobytu całego regionu” – powiedział niedawno CNN minister spraw zagranicznych Park Jin.

W Seulu istnieje obawa, że ​​jeśli siły USA zostaną wciągnięte w jakikolwiek konflikt z Chinami o Tajwan, Korea Południowa będzie wyglądać na bezbronną w oczach Kim Dzong-una na uzbrojonej w broń nuklearną Północy.

Doprowadziło to do wezwań Korei Południowej do większej samoobrony, w tym wezwania do posiadania własnej broni jądrowej.

READ  Japoński rząd zgadza się na termin państwowego pogrzebu Abe, a plan wywołuje protesty

Tymczasem Seul i Tokio ściślej współpracują w kwestiach obronnych, w tym wspólne ćwiczenia morskie ze Stanami Zjednoczonymi.

Korea Południowa odnotowuje również zwiększone zapotrzebowanie na produkowaną przez siebie broń, taką jak czołgi, haubice i samoloty bojowe.Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły 22 lutego wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej na wodach u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego.

podpisany wielomiliardowy kontrakt z Polską, Sąsiad Ukrainy na Zachodzie i część kierowanego przez USA sojuszu NATO, do wszystkich tych klauzul. Sprzedaje je również w regionie.

Korea Aerospace Industries ogłosiła w zeszłym miesiącu, że sprzeda Malezji 18 swoich lekkich myśliwców FA-50.

Innym operatorem tych FA-50 są Filipiny. Manila jest również klientem koreańskich okrętów wojennych i morskich statków patrolowych.

A sieć współpracy staje się bardziej złożona.

Filipiny prowadzą rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Japonią w sprawie wspólnych patroli na Morzu Południowochińskim, ponieważ Chiny okupują wyspy, do których Filipiny również się roszczą.

Manila zgodziła się w zeszłym miesiącu, aby zapewnić Waszyngtonowi większy dostęp do obiektów wojskowych na archipelagu.

Analitycy stwierdzili, że Chiny mogły być największym przeciwnikiem Filipin, niezależnie od tego, co robiły w sprawie wojny na Ukrainie.

Były prezydent Rodrigo Duterte nie był fanem Waszyngtonu i szukał sposobów na współpracę z Pekinem. Analitycy twierdzą, że Chiny nigdy tego nie doceniły, a jego następca, Ferdinand Marcos Jr., okazał chęć współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

„Nowej administracji Marcosa trudno jest uzasadnić dostosowanie się do preferencji politycznych Pekinu, skoro poprzednie próby tego nie odwzajemniły” — powiedział Jeffrey Urdaniel, dyrektor ds. bezpieczeństwa morskiego w Pacific Forum i adiunkt na Tokyo International University. .

„Ciągłe zastraszanie Pekinu, jak widzieliśmy w przypadku chińskiej straży przybrzeżnej oślepiającej marynarzy filipińskiej straży przybrzeżnej laserami (niedawno), posłużyło jedynie do zademonstrowania silniejszego sojuszu” z Waszyngtonem, powiedział Blake Herzinger, nierezydent. Jest ekspertem polityki obronnej dla regionu Indo-Pacyfiku w American Enterprise Institute.Zdjęcie opublikowane przez filipińską straż przybrzeżną rzekomo pokazuje statek chińskiej straży przybrzeżnej celujący laserem w filipiński statek na początku tego roku.

Analitycy twierdzą, że presja Chin na Filipiny ma reperkusje po drugiej stronie Morza Południowochińskiego.

READ  Szef greckiego wywiadu rezygnuje ze stanowiska w związku z zarzutami o podsłuchiwanie

„Singapur i Wietnam stają się coraz bardziej otwarte na większe amerykańskie ślady w regionie. Nie chcą, aby Chiny zdominowały Azję Południowo-Wschodnią” – powiedział Ordaniel.

Według analityków wojna na Ukrainie okazała się jednak nieprzydatna w przypadku jednego z głównych partnerstw USA w regionie Indo-Pacyfiku, nieformalnego sojuszu Czteroosobowego łączącego Stany Zjednoczone, Japonię, Australię i Indie.

Indie, w przeciwieństwie do pozostałych trzech członków, nie potępiły inwazji Putina na Ukrainę.

„Kiedy USA, Australia i Japonia próbowały potępić Rosję we wspólnym oświadczeniu, Indie odmówiły… Indie twierdziły, że kwartet zajmuje się tylko wyzwaniami Indo-Pacyfiku, a ponieważ Rosja nie znajduje się w regionie, ten temat nie może być poruszany” – powiedział. Derek Grossman, starszy analityk obrony w RAND Corporation:

Ale powiedział, że podział w quadzie nie odwracał uwagi od jego skupienia.

„Kwartet jest o tym, jak radzić sobie z Chinami” – powiedział Grossman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.