Wyłącznie: amerykańscy regulatorzy audytują Alibaba, JD.com i inne chińskie firmy

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Alibaba, JD.com i Yum China powiadomiły o badaniu w USA – źródła
  • Chińskie firmy notowane na giełdzie w USA zaczną sprawdzać konta w przyszłym miesiącu
  • Podąża za historyczną umową audytu USA-Chiny
  • Notowane na giełdzie w USA akcje Alibaba zamknęły się we wtorek o około 3%

HONG KONG (Reuters) – amerykańscy regulatorzy wybrali główne firmy e-commerce Alibaba Group Holding Ltd. (9988.HK) i JD.com (9618.HK) Wśród innych chińskich firm notowanych w Stanach Zjednoczonych na badanie audytowe, które rozpocznie się w przyszłym miesiącu, powiedziały osoby zaznajomione z tą sprawą.

Wybór wynika z przełomowego porozumienia w sprawie audytu między Pekinem a Waszyngtonem w piątek, który pozwala amerykańskim organom regulacyjnym na kontrolowanie firm księgowych w Chinach kontynentalnych i Hongkongu, potencjalnie kończąc długotrwały spór, który groził wydaleniem ponad 200 chińskich firm z giełd amerykańskich. Czytaj więcej

Duet technologiczny wraz z Yum China Holdings Inc (9987.HK) — właściciel restauracji Kentucky Fried Chicken, Taco Bell i Pizza Hut w Chinach — otrzymali informację, że należą do pierwszej partii chińskich firm, których audyty w Hongkongu będą badane przez amerykański organ nadzoru, Public Accounting Oversight Board ( PCAOB), ludzie powiedzieli Reuterowi, że odmawiają ujawnienia swojej tożsamości ze względu na ograniczenia poufności.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Osoby dodały, że o kontroli zostały powiadomione odpowiednie firmy księgowe Alibaba, JD.com i Yum China – PwC, Deloitte i KPMG.

Alibaba, JD.com, Yum China i Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Rzecznicy PwC i Deloitte powiedzieli, że polityką firmy jest niekomentowanie spraw klientów. KPMG odmówiło komentarza w tej sprawie.

Rzecznik PCAOB powiedział we wtorek, że zarząd nie skomentował kontroli. W środę nie można skontaktować się z agencją poza godzinami pracy w USA.

READ  Elon Musk mówi, że SpaceX koncentruje się na cyberobronie po tym, jak niektóre sygnały Starlink zacięły się w pobliżu stref konfliktu na Ukrainie

Notowane na giełdzie w USA akcje Alibaba zamknął się we wtorek o około 3% po raporcie Reuters, po wzroście o około 1% w obrotach przedrynkowych. Akcje Hongkongu odrobiły straty do prawie 1% w środę po południu, po spadku o ponad 3% rano.

Amerykańskie organy regulacyjne od ponad dziesięciu lat domagają się dostępu do dokumentów audytowych chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA, ale władze chińskie niechętnie zezwalają amerykańskim organom regulacyjnym na kontrolowanie firm księgowych w Chinach, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Alibaba, która zadebiutowała na giełdzie w Nowym Jorku w 2014 roku i była wówczas największym notowaniem w historii, jest najcenniejszą chińską spółką notowaną w Stanach Zjednoczonych z kapitalizacją rynkową 248 miliardów dolarów od wtorku.

Nie ma specjalnego traktowania

PCAOB poinformowała w piątek, że powiadomiła wybrane firmy, nie podając ich nazwy, i oczekuje, że ich urzędnicy wylądują w Hongkongu, gdzie będą przeprowadzane kontrole, do połowy września.

Regulator, który nadzoruje audyty amerykańskich spółek giełdowych, powiedział, że wybiera spółki na podstawie czynników ryzyka, takich jak wielkość i sektor, i że żadna firma nie może oczekiwać specjalnego traktowania. Czytaj więcej

Reuters nie był w stanie powiedzieć, ile innych chińskich firm i które znalazły się w pierwszej partii amerykańskich inspekcji.

Alibaba została założona w 1999 roku, a jej główną działalnością był e-commerce. W ostatnich latach rozszerzyła się na szybko rozwijające się sektory, takie jak usługi w chmurze i Internet rzeczy, a także jest właścicielem AutoNavi, dużej chińskiej firmy zajmującej się mapowaniem cyfrowym i nawigacją.

W lipcu Alibaba został dodany do listy chińskich firm, które mogą zostać wycofane z giełdy, jeśli nie spełnią wymogów audytu, sporządzonej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Czytaj więcej

Lista obejmuje obecnie ponad 160 chińskich firm, w tym JD.com, Yum China i producenta samochodów elektrycznych Nio Inc.

READ  Ropa spada o 4%, poniżej 100 USD z powodu przestojów w Chinach, plan uwolnienia rezerw

Obecne przepisy USA stanowią, że chińskie firmy, które nie zastosują się do wniosków o dokumenty robocze z audytu, zostaną zawieszone w handlu w USA na początku 2024 r.

Na kilka dni przed dodaniem go do listy obserwacyjnej, która została wycofana z obrotu, Alibaba poinformowała, że ​​planuje dodać wstępne notowanie w Hongkongu do swojej obecności w Nowym Jorku, skierowanej do inwestorów w Chinach kontynentalnych. Czytaj więcej

Gigant technologiczny, który już od 2019 r. jest na giełdzie w Hongkongu z drugorzędnym notowaniem, powiedział, że spodziewa się zakończyć pierwsze notowanie do końca 2022 r.

Yum China poinformowała w połowie sierpnia, że ​​złożyła również wniosek o wstępny wpis w tym mieście, ponieważ stara się obejść groźbę usunięcia z Nowego Jorku. Czytaj więcej

Firma spodziewa się, że przejście z obecnego statusu wtórnych na podstawowe zostanie zakończone w październiku, pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Cover Julie Zhou w Hongkongu; Dodatkowe raporty Katangi Johnson w Waszyngtonie. Montaż przez Sumit Chatterjee i Christophera Cushinga

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.