WYPADEK POCIĄGU W GRECJI: Gniew się gotuje, gdy głos każe maszyniście zignorować czerwone światło

(CNN) gniew w Grecja Na kiepskiej kolei bezpieczeństwo wzrosło w czwartekI Jak informowały władze, maszynista uczestniczący w jednym z najgorszych wypadków kolejowych w kraju w ostatnich latach otrzymał polecenie zignorowania czerwonego światła.

Protestujący wyszli na ulice po zderzenie czołowe Między pociągiem pasażerskim przewożącym ponad 350 pasażerów a pociągiem towarowym we wtorek wieczorem w Tempe, niedaleko miasta Larissa. TLiczba ofiar śmiertelnych wypadku wzrosła w czwartek do 57.

Demonstranci starli się z policją w stolicy, Atenach, minister transportu tego kraju podał się do dymisji po tragedii, a związek pracowników kolei rozpoczął strajk, oskarżając rząd o „brak szacunku” w sektorze.

Kolejne 48 osób pozostaje w szpitalu w wyniku wypadku, który pozostawił po sobie wraki pojazdów i zwęglone wraki. Publiczny nadawca Broadcasting Corporation poinformował w czwartek, że sześciu rannych jest w stanie krytycznym z powodu urazów głowy i poważnych oparzeń.

Po aresztowaniu kierownika stacji kolejowej w Larissie w związku z kolizją greckie władze poinformowały w czwartek Niezwykłe nagrania transmisji pokazują maszynistę pociągu, któremu polecono zignorować czerwone światło.

Słyszano, jak zawiadowca stacji powiedział: „Kontynuuj zjazd na czerwonym świetle, aż wejdziesz na światła dla Neon Boron”.

– Vasilis, czy mogę już iść? Maszynista odpowiada, a kapitan mówi mu: „Jedź, jedź”.

W drugiej rozmowie słychać, jak zawiadowca stacji nakazuje recepcjoniście utrzymanie jednego z pociągów na tym samym torze.

„Czy mam to teraz uruchomić?” pyta pracownik.

„Nie, nie, ponieważ 1564 jest na tej drodze” – mówi zawiadowca stacji.

Zawiadowca stacji został oskarżony o nieumyślne zabójstwo i ciężki uszczerbek na zdrowiu w wyniku zaniedbania. Po aresztowaniu obwinił kolizję o awarię techniczną, choć później przyznał się do „popełnienia błędu”.

Protesty w Atenach

Demonstranci ponownie zgromadzili się przed siedzibą Hellenic Train w centrum Aten w czwartek wieczorem w demonstracji zorganizowanej przez związki studenckie i zawodowe.

Policja była już obecna przed główną siedzibą greckich pociągów, zanim przybyli protestujący. Protest przebiegł spokojnie po środowych zamieszkach, podczas których doszło do starć demonstrantów z policją.

READ  Lider NATO mówi o szybkiej ścieżce sojuszu Ukrainy: członkostwo „musi być podjęte na zasadzie konsensusu”

Lokalny szpital powiedział ERT, że większość pasażerów biorących udział w wypadku to młodzi mężczyźni. Do wypadku doszło krótko po weekendzie.

Według straży pożarnej działania poszukiwawczo-ratownicze będą kontynuowane w czwartek i piątek na miejscu katastrofy.

Tymczasem krewni zaginionych wciąż czekają na wieści o swoich bliskich, podczas gdy proces identyfikacji trwa w Szpitalu Ogólnym Larisa.

W poprzednim wywiadzie dla greckich mediów Dimitris Bornazis, który próbuje uzyskać informacje o swoim ojcu i bracie, powiedział, że nikt nie udzielił mu żadnych informacji. Bornazzis powiedział, że próbował skontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się, gdzie jego krewni siedzieli w pociągu w czasie wypadku. Powiedział, że trzy razy dzwonił do greckich biur kolejowych, ale nikt się z nim nie skontaktował.

„Wczoraj przyjechali tu premier i minister zdrowia. Po co? Co robić? Co tłumaczyć? Gdzie oni są dzisiaj?” „Nikt nie przekazał nam żadnych informacji, nikt nie wie, ile osób faktycznie jest w środku” – powiedział Bornazis greckiej stacji Sky.

„Nie możemy obwiniać tylko jednej osoby za to, że się mylimy. Gdzie są teraz wszyscy? Wszyscy czekają na głos w wyborach” – powiedział.

W rozmowie z ERT pasażer Andreas Alikaniotis, który w czasie zderzenia był w drugim wagonie, opisał chwile po wypadku.

„To, co zrobiliśmy, to stłuczenie szyby, która już była pęknięta, i wyrzucenie bagażu z wagonu, abyśmy mogli spokojnie wylądować gdzieś”, powiedział ERT, opisując, jak pomógł uciec około 10 osobom.

Dodał: „Skakaliśmy od 3 do 4 metrów. Najpierw doznaliśmy poważniejszych kontuzji, a potem zmniejszyliśmy obrażenia”.

Alikaniotis dodał, że pamięta, jak złapał dwie lub trzy dziewczyny i pomógł im dotrzeć do okna, aby wyskoczyły. „Była panika” – dodał.



Protesty wymierzone były w biura greckiej firmy kolejowej Hellenic Train w Atenach


Zdjęcie lotnicze zrobione w środę z drona pokazuje ekipy ratunkowe przeszukujące wrak katastrofy, w której zginęło dziesiątki osób, a dziesiątki zostało rannych.

„Ból zamienił się w złość”

Grecja ma słabe wyniki w zakresie bezpieczeństwa pasażerów kolei w porównaniu z innymi krajami w Europie, odnotowując najwyższy wskaźnik ofiar śmiertelnych na kolei na milion pociągokilometrów w latach 2018-2020 spośród 28 krajów na kontynencie, zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Kolejowej z 2022 r. .

READ  „Niebieska i biała, nowa nadzieja”, Unia, będzie startować jako wspólna lista w listopadowym głosowaniu

Podczas nadzwyczajnego spotkania Grecka Federacja Pracowników Kolei jednogłośnie podjęła decyzję o rozpoczęciu w czwartek 24-godzinnego strajku, aby zwrócić uwagę na złe warunki pracy i chroniczne niedobory personelu.

Oskarżyła rząd federalny o „brak szacunku” dla kolei za spowodowanie upadku, mówiąc: „Bardziej stała kadra, lepsze szkolenie, a przede wszystkim wdrażanie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, są na stałe wyrzucane do kosza”.

Osobno pracownicy greckiego metra ogłosili kolejny 24-godzinny strajk, mówiąc w oświadczeniu: „Brak słów, aby opisać taką tragedię”.

Grecki minister transportu Kostas Karamanlis powiedział, że system kolejowy odziedziczony przez rząd „nie spełnia standardów XXI wieku” po tym, jak ustąpił w środę.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział w przemówieniu telewizyjnym po wizycie na miejscu katastrofy, że kolizja była „spowodowana” tragicznym błędem ludzkim.

Powiedział, że decyzja ministra transportu o dymisji jest honorowa i dodał, że rezygnację złożyli także szefowie Greckiej Organizacji Kolei i jej spółki zależnej ERGOSE.



Demonstranci, na zdjęciu w środę, ścierają się z policją na ulicach Aten po kolizji we wtorek, w której zginęło dziesiątki osób, a dziesiątki zostały ranne.


Grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas wizyty na miejscu zdarzenia w środę w Tempe przypisał wypadek „tragicznemu błędowi człowieka”.

Kondolencje napływają z całego świata, podczas gdy w Grecji trwa trzydniowa żałoba.

Brytyjski król Karol powiedział w oświadczeniu, że on i jego żona Camilla, królowa małżonka, byli „głęboko zszokowani i głęboko zasmuceni wiadomością o strasznym incydencie”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: „Moje myśli są z rodzinami ofiar straszliwego wypadku, który miał miejsce ostatniej nocy w pobliżu Larisy. Francja stoi po stronie Greków”.

Heather Chen z CNN, Muhammad Tawfiq, Jennifer Hauser i Max Foster przyczynili się do reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.