Wyrok w sprawie hidżabu w Indiach: Sąd podtrzymuje zakaz w Karnatace za starcia religijne

Stanowy Sąd Najwyższy orzekł we wtorek, że hidżab nie jest „niezbędną praktyką religijną w wierze islamskiej” i odrzucił szereg petycji złożonych przez muzułmańskich studentów, którzy odmówili wejścia do klas w kilku szkołach i uczelniach w całym stanie.

Sąd orzekł również, że przestrzeganie przez uczniów mundurków szkolnych było „rozsądnie uregulowane, konstytucyjnie dopuszczalne i uczniowie nie mogli się oprzeć”.

Główny minister Karnataki Basavaraj Bombay zaapelował o spokój po werdykcie, który, jak obawiają się urzędnicy, może ponownie sprowokować protesty religijne.

„Wzywam wszystkich do przestrzegania nakazu Sądu Najwyższego i utrzymania pokoju i porządku” – powiedział dziennikarzom we wtorek. „Niech dzieci kształcą się jak zwykle”.

Kontrowersje wybuchły po tym, jak w styczniu uczniowie zorganizowali mały protest Żądaj pozwolenia W klasie ubrani w islamskie ubrania.

Ich demonstracja wywołała konkurencyjne protesty prawicowych Hindusów Szafranowy szal – kolor szeroko kojarzony z hinduizmem – i religijne hasło hinduskie wspierające rządzącą partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Indii Narendry Modiego.

Kontrowersje były postrzegane jako oznaka głębokich napięć religijnych w państwie. Gdzie Władze nakazały zamknięcie wszystkich szkół średnich i uczelni na kilka dni, aby zachęcić do protestów na początku lutego. W Bangalore, stolicy stanu, wiece były zakazane poza instytucjami edukacyjnymi przez dwa tygodnie.

Liczne kobiety z innych indyjskich miast, w tym ze stolicy Delhi, Hyderabadu i Kalkuty Wyszedł na ulice w obronie muzułmańskich dziewcząt.

Urzędnicy państwowi poparli zakaz noszenia hidżabu, powołując się na dekret rządu dotyczący ubioru religijnego.

Sprzeciw wobec hidżabu rozprzestrzenił się w Indiach, gdy kobiety odmówiły mówienia, w co powinny się nosić

Ale eksperci i aktywiści twierdzą, że linia hidżabu jest głębsza niż kodeks ubioru, co oznacza powszechne prześladowania mniejszości muzułmańskiej w Indiach od czasu, gdy BJP Modiego doszedł do władzy prawie osiem lat temu.

Karnataka – zaledwie 13% populacji to muzułmanie – jest rządzona przez BJP, a krytycy twierdzą, że państwo już uchwaliło ustawodawstwo na korzyść Hindusów.

READ  Możliwe jest powstrzymanie zmian klimatycznych, ale czasu jest mało, ostrzega panel ONZ

Mohammad Tahir, prawnik reprezentujący grupę składających petycje w sądzie, powiedział CNN w zeszłym miesiącu, że Karnataka jest „krainą” ideologii hindutwy, wspieranej przez kilka prawicowych grup starających się zamienić Indie w kraj hinduistów.

„Cieszymy się z werdyktu. Jednak nadal nie znamy powodu” – powiedziała CNN Shatabhish Sivanna, jedna z prawników kobiet. „Porozmawiamy ze składającymi petycje, a następnie przyjrzymy się, jaką ścieżkę prawną chcemy obrać”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.