Wystrzelenie gigantycznej rakiety NASA opóźniło się co najmniej miesiąc po wycieku silnika: ScienceAlert

Start rakiety Artemis „Mega Moon” NASA został opóźniony o ponad miesiąc, prawdopodobnie w połowie października, po tym, jak druga próba startu w sobotę (3 września) została odwołana z powodu wycieku silnika.

gigant Artemida Jedna rakieta – składająca się z kapsuły Orion znajdującej się na szczycie 30-piętrowego systemu startów kosmicznych (SLS) – zostanie zwrócona do budynku montażu pojazdów, a następne okno startowe otworzy się co najmniej na początku października, NASA ogłosiła.

Tłum około 400 000 osób uczestniczył w sobotnim wystrzeleniu bezzałogowej rakiety Artemis 1 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

Ale jako słońce Wznosząc się nad platformą startową 39B – gdzie rakieta była ładowana przechłodzonym ciekłym paliwem wodorowym – uruchomił się alarm, aby ostrzec inżynierów, że w uszczelnieniu jednego z silników rakiety jest przerwa, przez którą wyciekało paliwo.

NASA powiedziała, że ​​inżynierowie trzykrotnie próbowali i nie udało się zatkać wycieku, ale wkrótce zdali sobie sprawę, że nie ma pod ręką żadnej szybkiej naprawy.

Związane z: Podczas testów piorun uderza w wyrzutnię rakiet Mega Moon misji Artemis I

Po odwołaniu startu, administrator NASA Bill Nelson powiedział, że następne okno startowe rakiety otworzy się na początku października, ale ponieważ inne misje będą miały pierwszeństwo przed Artemis 1, trzecia próba startu prawdopodobnie odbędzie się w połowie miesiąca.

Pocisk przygotowywał się do pierwszego z dwóch lotów testowych, które miały utorować drogę załodze Księżyc Lądowanie na początku 2025 roku, pierwszy lot powrotny ludzkości Księżyc Od 1972 r. i wskazujący na zamiar NASA ustanowienia tam długoterminowej obecności.

Ruszamy, kiedy będziemy gotowi” – ​​powiedział Nelson. „Do tego czasu nie jedziemy, zwłaszcza teraz na jazdę próbną, ponieważ zamierzamy to podkreślić i przetestować, przetestujemy osłonę termiczną i upewnimy się, że wszystko jest w porządku, zanim umieścimy cztery osoby na górze he-ona”.

READ  Statek towarowy SpaceX Dragon cumuje na stacji kosmicznej, aby dostarczyć panele słoneczne, nasiona i nie tylko

Obie próby uruchomienia Artemis 1 zostały anulowane z powodu problemów technicznych.

Anulowano pierwszą próbę Ponieważ inżynierowie nie mogli schłodzić jednego z czterech głównych silników rakiety RS-25 w bezpieczne miejsce temperatura W sam raz na start.

NASA ogłosiła, że ​​naprawiła problem, który według agencji był spowodowany wadliwym czujnikiem, który błędnie zgłaszał temperaturę wewnątrz silnika jako znacznie wyższą i znacznie dalej od gotowości do lotu, niż była w rzeczywistości.

Powód Anuluj drugą próbęWyciek paliwa wodorowego z jednego z silników pierwszego stopnia rakiety był znacznie bardziej niebezpieczny i wymagał wsparcia, aby go naprawić.

Misja Artemis 1, która wyśle ​​kapsułę Oriona do 40 000 mil za Księżyc iz powrotem, jest częścią większego programu NASA Artemis. Artemis 1 będzie podążał za misjami Artemis 2 i Artemis 3 odpowiednio w 2024 i 2025/2026.

Artemis 2 wykona ten sam lot co Artemis 1, ale z czteroosobową załogą, a Artemis 3 wyśle ​​pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę do lądowania na Księżycu, na południowym biegunie Księżyca.

Nelson powiedział, że opóźnienie w pierwszym uruchomieniu nie wpłynie na resztę harmonogramu programu.

Trudności techniczne z rakietą księżycową NASA zaczęły się na kilka miesięcy przed planowanym startem.

Podczas kwietniowej próby mokrej odzieży uszkodzony zawór helowy i wyciek ciekłego wodoru uniemożliwiły przygotowanie rakiety do temperatury zapłonu, Wcześniej zgłoszone Live Science.

To spowodowało, że NASA, zaniepokojona dodatkowymi opóźnieniami, wystrzeliła rakietę bez pełnego wstępnego przetestowania zmontowanych silników rakietowych. Jednak opóźnienia przyszły.

Porażka zwiększy kontrolę NASA nad zawyżoną ceną programu Artemis.

Według Biura Inspektora Generalnego NASA Paula Martina, wewnętrznego audytora agencji kosmicznej, od jej rozpoczęcia w 2017 r. rozwój Artemis kosztował już ponad 40 miliardów dolarów i oczekuje się, że do końca 2025 r. osiągnie 93 miliardy dolarów.

„Biorąc pod uwagę nasze szacunki dotyczące 4,1 miliarda dolarów kosztu jednego startu systemu SLS/Orion dla co najmniej czterech misji Artemis, NASA powinna przyspieszyć swoje wysiłki w celu określenia sposobów na uczynienie swoich programów związanych z Artemis bardziej przystępnymi” – powiedział Martin w swojej książce. Zeznanie z 1 marca przed Podkomisją Izby ds. Kosmosu i Aeronautyki.

READ  „Niezwykle ekscytująca” anomalia odkryta w dużym eksperymencie może być ogromną wiadomością dla fizyki

W przeciwnym razie poleganie na tak drogim, ciężkim, jednorazowym systemie rakietowym, naszym zdaniem, osłabiłoby, jeśli nie wykoleiło, zdolność NASA do utrzymania celów dalekosiężnej eksploracji Księżyca i Ziemi przez ludzi. Mars. „

Dyrektor misji Artemis Mike Sarafin powiedział dziennikarzom, że inżynierowie NASA są bardzo zainteresowani wystrzeleniem rakiety ze względu na jej kluczową rolę w przyszłych operacjach kosmicznych.

„To bardzo ciężka praca” – powiedział Sarafin. „To jest wstępny lot testowy dla tego samochodu. To powiedziawszy, polecimy, kiedy będziemy gotowi. W ramach tego wstępnego lotu testowego uczymy się o samochodzie. Uczymy się obsługiwać samochód. „

NASA powiedziała, że ​​program Artemis jest wart wysokich kosztów, ponieważ pobudzi innowacje technologiczne i będzie kluczowym kolejnym krokiem w eksploracji wszechświata przez ludzkość.

„Tym razem nie tylko się dotkniemy [on the moon] a wyjeżdżamy po kilku godzinach lub kilku dniach – wrócimy, aby uczyć się, żyć, pracować, zwiedzać i ustalać, czy jest woda; wkrótce [moon’s] Antarktyda oznacza, że ​​mamy paliwo rakietowe, mamy tam stację benzynową” BBC Radio 4.

„Tym razem nauczymy się żyć w tym nieprzyjaznym środowisku przez długi czas, a wszystko to w określonym celu Mars. „

Zakładając, że NASA może rozwiązać problemy techniczne, nowe problemy dla agencji kosmicznej mogą pojawić się w postaci problemów pogodowych w basenie Atlantyku.

Po dwumiesięcznej przerwie Atlantic w tym roku sezon huraganów Prace rozpoczęły się od dwóch nowych burz – Daniela i Earla. Jeśli nadejdzie więcej, pogoda nada nowy wymiar nieprzewidywalności październikowej podróży.

Powiązana zawartość:

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Nauka na żywo. Przeczytać Oryginalny artykuł jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.