Z zachodnich informacji wynika, że ​​Chiny poprosiły Rosję o odłożenie inwazji na czas po igrzyskach olimpijskich

Urzędnicy amerykańscy powszechnie uważają raport za wiarygodny, ale według źródła zaznajomionego z wywiadem jego szczegóły są otwarte na interpretację. Chociaż prośba została złożona w czasie, gdy prezydent Rosji Władimir Putin przebywał w Pekinie na ceremonii otwarcia igrzysk – gdzie spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – z raportu nie wynika jasno, czy Putin podjął tę sprawę bezpośrednio z Xi. , podało źródło.

New York Times pierwsza wzmianka Istnienie raportu.
Przedstawiciele zachodniego wywiadu z uwagą obserwowali narastanie Putina na granicy z Ukrainą i spekulowali, że Putin może odłożyć jakąkolwiek akcję wojskową na czas po igrzyskach olimpijskich, aby uniknąć rozgniewania Chin. Po Putinie i czymś Spotkanie na uboczu rozgrywekMoskwa i Pekin wydały wspólne oświadczenie, w którym deklarują partnerstwo „bez granic” i potępiają ekspansję NATO – podstawę usprawiedliwienia Putina za atakiem na Ukrainę. Oświadczenie to wzbudziło obawy Zachodu dotyczące rozkwitającego sojuszu między Chinami a Rosją.

„Zarzuty wymienione w odpowiednich raportach są bezpodstawnymi spekulacjami i mają na celu zrzucenie winy i zdyskredytowanie Chin” – powiedział Liu Bingyu, rzecznik ambasady chińskiej w Waszyngtonie.

CNN zwróciło się do ambasady Rosji w Waszyngtonie o komentarz.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

READ  Rosja twierdzi, że nie zaakceptuje ograniczeń cen ropy i przygotowuje się do odwetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.