Założyciel FTX, Sam Bankman Fred, został oskarżony o nowe zarzuty karne

Nowy Jork (CNN) Prokuratorzy federalni ogłosili cztery nowe zarzuty karne Sam Bankman Friedzałożyciel platformy handlu kryptowalutami FTX, rozszerzył swoją potencjalną odpowiedzialność za oszustwo o wartości wielu miliardów dolarów.

Nowe zarzuty, które zostały ujawnione w czwartkowym uchylonym akcie oskarżenia, dodają do już poważnych zarzutów, przed którymi stoi tak zwany Crypto King.

„Pracujemy ciężko i będziemy tak robić, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość” – powiedział Damien Williams, prokurator USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku, którego biuro prowadzi dochodzenie w sprawie upadku FTX.

Bankman-Fried został oskarżony w grudniu na podstawie ośmiu zarzutów. W czwartkowym akcie oskarżenia złożonym z 12 osób dodano cztery nowe zarzuty, w tym spisek w celu prowadzenia nielicencjonowanej działalności związanej z przelewami pieniężnymi, spisek w celu popełnienia oszustwa bankowego, oszustwa związane z papierami wartościowymi oraz oszustwa związane z celem lub sprzedażą instrumentów pochodnych.

Prokuratorzy twierdzili, że Bankman-Fried i inne osoby niewłaściwie wykorzystywały konta klientów na platformie transakcyjnej FTX do wspierania operacji biznesowych siostrzanego funduszu hedgingowego Alameda Research, wzbogacania się, dokonywania inwestycji typu venture i próbowania zdobycia wpływów u polityków amerykańskich. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried zebrał od inwestorów co najmniej 1,8 miliarda dolarów.

„Pozwany, dobrze znając FTX – który na początku 2022 r. twierdził, że obsługiwał około 15 miliardów dolarów dziennego wolumenu obrotu na swoich platformach – nie koncentrował się na ochronie inwestorów ani klientów, ani nie był to legalny biznes, za jaki Bankman-Fried twierdził. „akt oskarżenia.

Bankman Fried, czyli Został wyemitowany na obligacjach o wartości 250 milionów dolarów W areszcie domowym w domu swoich rodziców w Palo Alto w Kalifornii nie przyznał się do zarzutów, które zostały ogłoszone w grudniu. W tym czasie został oskarżony o liczne spiski, oszustwa i spisek w celu naruszenia amerykańskich przepisów dotyczących finansowania kampanii poprzez nielegalne darowizny polityczne.

READ  Jim Kramer twierdzi, że te dwie akcje linii lotniczych są najbardziej dochodowe

Bankman-Fried zostanie postawiony w stan oskarżenia w sprawie nowych zarzutów w późniejszym terminie. Grozi mu teraz maksymalny wyrok 155 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za wszystkie stawiane mu zarzuty. Dwóch jego najlepszych współpracowników, Gary Wang i Carolyn Ellison, przyznało się do kilku zarzutów i współpracuje ze śledczymi.

39-stronicowy akt oskarżenia przedstawia domniemane oszustwo bardziej szczegółowo niż 14-stronicowy akt oskarżenia otwarty w grudniu, kiedy Bankman Fried został aresztowany na Bahamach, gdzie mieszkał.

Wśród nowych szczegółów jest reakcja osób znających FTX po tym, jak organizacja informacyjna poinformowała o czymś, co wydaje się być bilansem Alameda, sugerując, że miliardy dolarów aktywów są skoncentrowane w cyfrowym tokenie FTX FTT, co budzi obawy o stabilność FTX i Alameda.

Bankman-Fried i Ellison, na jego polecenie, umieścili na Twitterze rzekomo fałszywe oświadczenia, aby zapobiec upadkowi FTT i spróbować powstrzymać wypłaty klientów z FTX.

Wysiłki te nie powiodły się i FTX stanął w obliczu paniki na banki. Kiedy klienci wypłacali pieniądze ze swoich kont FTX, Ellison wysłał wiadomość do Bankmana-Frieda: „Narastał strach przed tym dniem, który ciążył mi tak długo, a teraz, kiedy już się wydarzył, czuję się dobrze, że go dostałem. Tak, czy inaczej.”

„Chcę poznać prawdę o królu”.

8 listopada, trzy dni przed ogłoszeniem bankructwa przez FTX, radca prawny zażądał w liście za pośrednictwem Signal, platformy do szyfrowania wiadomości, do Bankman-Fried i innych partnerów: „Muszę poznać pieprzoną prawdę o FTX US już teraz.” Tego dnia, jak twierdzą prokuratorzy, FTX zawiesiła wypłaty klientów. Pomimo zawieszenia, jak twierdzą prokuratorzy, Bankman-Fried pozwolił klientom na Bahamach, gdzie mieszkał, wypłacać sumy sięgające milionów dolarów.

Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried starał się ukryć swoją działalność, gdy FTX się rozpadało, komunikując się ze swoimi pracownikami za pośrednictwem Signal. Poinstruuj pracowników, aby korzystali z Signal i ustaw go tak, aby automatycznie usuwał wiadomości po pewnym czasie.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy we wtorek, 14 marca

Główny radca prawny FTX ostrzegł pracowników, aby przechowywali zapisy i umieszczali je na firmowym kanale Slack, że FTX będzie musiało zostać zamknięte. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried usunął wiadomość Slack od głównego radcy prawnego, nadal korzystał z Signal i usunął niektóre tweety.

W ostatnich dniach firmy Bankman-Fried omówił z wewnętrznym prawnikiem możliwe prawne wyjaśnienie wykorzystania funduszy klientów. Rozważali zarzut, że Alameda pożyczała pieniądze od klientów, którzy wybrali program pożyczkowy peer-to-peer firmy FTX. Pomysł został odrzucony, zgodnie z aktem oskarżenia, ponieważ pożyczka Alamedy przekroczyła kwotę pożyczoną w ramach programu. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried później publicznie przyjął to wyjaśnienie, mimo że prywatnie przyznał, że nie było ono poparte faktami.

darowizny polityczne

Więcej światła rzuca też akt oskarżenia darowizny polityczne Wykonane na zlecenie pracowników FTX.

Według prokuratorów Bankman-Fried przekazał ponad 300 nielegalnych datków na cele polityczne o łącznej wartości dziesiątek milionów dolarów za pośrednictwem darczyńców ze słomy, korzystając z funduszy korporacyjnych. Darowizny zostały przekazane na nazwiska dwóch pracowników FTX zidentyfikowanych w aktach oskarżenia jako CC-1 i CC-2. Personel został wykorzystany, aby dać Bankman-Friedowi „przykrywkę”, aby nie wydawał się zbyt lewicowy lub zbyt republikański, oraz aby ukryć, że darowizny pochodziły od Alameda i FTX, jak zarzucano w akcie oskarżenia. Pozwoliło to również Bankmanowi-Friedowi uniknąć ograniczeń dotyczących wkładów w indywidualne darowizny przekazane wcześniej kandydatom.

Zgodnie z aktem oskarżenia SBF chciał utrzymać republikańskie datki „w niewiedzy”, więc darowizny te zostały przekazane za pośrednictwem dyrektora FTX zidentyfikowanego w akcie oskarżenia jako CC-2, który publicznie sprzymierzył się z konserwatystami.

Według aktu oskarżenia CC-1 została wybrana na twarz lewicowych darowizn. Bankman-Fried spiskował, aby przekazać „co najmniej 1 milion dolarów” super PAC, który wspierał kandydata ubiegającego się o miejsce w Kongresie w Stanach Zjednoczonych i wydawał się być powiązany z kwestiami pro-LGBT, mówi akt oskarżenia.

READ  Twitter doznał jednej z największych awarii od czasu przejęcia władzy przez Elona Muska

Konsultant polityczny pracujący dla Bankman-Fried poprosił CC-1 o wniesienie wkładu, mówiąc mu: „Ogólnie rzecz biorąc, bycie środkową lewą stroną naszych wydatków oznacza, że ​​​​będziesz dużo budzić w celach transakcyjnych”.

CC-1 wyraził niepokój, jak twierdził akt oskarżenia, ale zgodził się, że nikt nie „ufał” FTX [who was] Bi/gej” jest w stanie wnieść wkład, stwierdza nowy akt oskarżenia.

W innym przypadku, na krótko przed wyborami śródokresowymi w 2022 r., pracownikowi FTX polecono wysłanie 107 000 USD z konta Bankman-Fried do Komitetu Demokratów Stanu Nowy Jork, ale poproszono go o zaktualizowanie go, aby stwierdził, że pochodzi z CC-1.

Dyrektor generalny ostatecznie stał się jednym z czołowych darczyńców Demokratów w wyborach śródokresowych w 2022 r., wspierając program Bankman-Fried darowiznami, których kierownictwo nie dokonałoby samodzielnie, wynika z akt.

Aby ukryć darowizny, jak twierdził akt oskarżenia, pieniądze były przelewane z Alameda na konta pracowników FTX, a następnie wypłacane w formie darowizn politycznych.

W listopadzie 2022 r., gdy FTX był wstrząśnięty wycofaniem klientów, CC-1 wyraził zaniepokojenie SBF w wiadomościach na czacie o „może 80 milionach” w „darowiznach/osobistych/etc”, które przeszły przez jego konto bankowe w jego imieniu. Obaj dyskutowali o planach ukrycia przelewów bankowych, ale ostatecznie nie zawarli umów, które ukryłyby schemat finansowania kampanii, powiedział akt oskarżenia.

FTX ogłosił upadłość 11 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.