„Zapiąć pasy”: amerykańscy zwolennicy Just Stop Oil obiecują więcej protestów w stylu Van Gogha | kryzys klimatyczny

Amerykańscy fundatorzy grupy aktywistów na rzecz klimatu, która wylewała zupę pomidorową na słoneczniki Van Gogha w National Gallery w Londynie, zobowiązali się, że podobne, przyciągające uwagę rzemiosło odbędzie się w nadchodzących tygodniach w różnych krajach.

W piątek do salonu weszło dwóch młodych aktywistów z grupy Just Stop Oil i otworzyło dwie puszki zupy pomidorowej Heinz oraz Przerzuć je przez planszę, który jest chroniony taflą szkła. Widzowie skandowali także „O mój Boże!” Aktywiści przymocowali się do ściany pod tablicą.

„Co jest warte więcej, sztuka czy życie?” powiedziała Phoebe Plummer, jedna z aktywistek.

Protest, który spotkał się z aplauzem i ostrą krytyką, jest ostatnim sfinansowanym przez Fundusz Pogotowia Klimatycznego. Sieć amerykańska utworzona w 2019 roku na finansowanie dramatycznych form protestu w celu pobudzenia działań związanych z kryzysem klimatycznym. Organizacja powiedziała, że ​​będzie starała się wykorzystać szok zupy Van Gogha, aby wesprzeć dalsze protesty w Europie i Stanach Zjednoczonych.

„Zbliża się więcej protestów, jest to szybko rozwijający się ruch i mam nadzieję, że następne dwa tygodnie będą najintensywniejszym okresem działań na rzecz klimatu, więc przygotuj się do działania” – powiedziała Margaret Klein-Salamon, dyrektor wykonawczy Climate Fundusz kryzysowy.

Jeśli chodzi o relacje prasowe, protest Van Gogha może być najbardziej udaną pracą, jaką widziałem w ruchu klimatycznym w ciągu ostatnich ośmiu lat. To był hack, naprawdę zhakował ten okropny krajobraz medialny, w którym masz tę zbiorową iluzję normalności. Czas wstawać.”

Climate Action Fund przekazał w tym roku ponad 4 miliony dolarów dziesiątkom organizacji klimatycznych (Just Stop Oil jest największym odbiorcą, otrzymując 1,1 miliona dolarów), pomagając wywołać falę niezwykłych protestów w całej Europie. Aktywiści przywiązali się do Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci w Londynie i Umberto Boccioniego statua W Mediolanie uszkodzone pompy paliwowe, pochopny Na torze Grand Prix Wielkiej Brytanii do Przymocowany do docelowego słupa Podczas meczu Premier League pomiędzy Evertonem a Newcastle.

Te niezwykłe protesty to coś więcej, ponieważ zostały częściowo sfinansowane przez dziedziczkę ropy naftowej. Eileen Getty, filantrop i dziadek biznesmena J. Paula Getty’ego, współzałożyła Climate Action Fund i przekazała go aktywistom o milion dolarów. Wśród tysięcy mniejszych darczyńców funduszu znaczący wkład wnieśli inni znamienici — Abigail Disney, potomek rodziny Disneya, zarobił 200 000 dolarów i Adam McKay, reżyser satyrycznego filmu o klimacie Looking For Zastaw 4 miliony dolarów.

Pieniądze są wykorzystywane do płacenia i pomocy w szkoleniu ludzi w grupach aktywistów, kultywujących akty obywatelskiego nieposłuszeństwa, które według Salamona mają echa wcześniejszych epok, takich jak prawa obywatelskie czy ruch sufrażystek. „Pomagamy bogatym, którzy boją się zmian klimatycznych, ponieważ wszyscy żyjemy na tej planecie, w finansowaniu jak najbardziej efektywnej działalności” – powiedziała.

Aktywiści zmusili do myślenia miliony ludzi, którzy nie chcą myśleć o kryzysie klimatycznym. Nikt nie protestuje przeciwko sztuce czy sportowi, ale chodzi o to, że dom się pali, to jest nagły wypadek. Nie możemy po prostu cieszyć się pięknem i zabawą i postępować tak, jak robimy, kiedy nic z tym nie robimy, ponieważ teraz przyspieszamy w przepaść”.

Farba olejku słonecznikowego Just Stop spotkała się z dużą krytyką, a niektórzy potępili ją jako wandalizm (chociaż tylko rama została lekko uszkodzona) lub Pytający Znaczenie obrazu to konieczność odejścia od paliw kopalnych. Tucker Carlson, prawicowy prezenter Fox News, Połączenie Protestujący to „ekstremiści” i „ekstremiści religijni”.

„Samo uzyskanie rozgłosu dla sprawy nie przekłada się automatycznie na wsparcie dla niej”. ćwierkanie Paul Graham, Wybitny Inwestor. „Jeśli zdobędziesz rozgłos dla sprawy w nieprzyjemny sposób, wywoła to sprzeciw”.

Teorie były takie… Rozpiętość W mediach społecznościowych wyczyn miał na celu zdyskredytowanie działaczy na rzecz klimatu, jako część wymyślnego wyczynu opracowanego przez Getty’ego. „To wydaje mi się niesprawiedliwe” – powiedział Salamon o zaangażowaniu Getty’ego. „Nie możesz nikogo pociągać do odpowiedzialności za grzechy zmarłego dziadka. Robi wszystko, aby to naprawić – co wolisz zrobić, po prostu wyjść i żyć życiem luksusu?”

Zwolennicy tej finansowanej działalności odnoszą się do: Badania Pokazanie, że destrukcyjne taktyki mogą motywować tych, którzy umiarkowanie popierają daną sprawę, jednocześnie wywołując niewielki sprzeciw ze strony innych, jest tak zwanym „efektem skrzydła radykalnego”, który był świadkiem rozkwitu młodzieżowego ruchu na rzecz klimatu wśród wszystkiego, od szkolnych strajków kierowanych przez Szwedów. Działaczka Greta ThunbergDla mnie Ogólna deflacja opon SUV.

„To była loteria pomidorowa słyszana na całym świecie” – powiedziała Dana R. Fisher, socjolog z University of Maryland, która bada protesty klimatyczne. „Celem nie była sztuka. Używała sztuki jako platformy i zwróciła uwagę, ponieważ zastosowała innowację taktyczną: zupę pomidorową”.

Aktywiści klimatyczni protestują pod pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.
Aktywiści klimatyczni protestują pod pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie. Zdjęcie: Alison Bailey/NoorPhoto/Rex/Shutterstock

Fischer powiedział, że nie jest jeszcze pewne, jak skuteczny będzie protest. „Jestem pewna, że ​​to irytuje niektórych ludzi” – powiedziała. „Ale nie chodzi o zdobycie serc i umysłów, ale o przyciągnięcie uwagi mediów i zmobilizowanie ludzi sympatyzujących z tą sprawą”.

Aktywiści klimatyczni często narzekają, że utrzymanie uwagi opinii publicznej na globalnym ociepleniu może być trudne, pomimo coraz większej liczby katastrof spowodowanych klimatem i rosnącego poczucia desperacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z powodu bezczynności rządów. Od 2019 roku dwóch Amerykanów Ty masz samopoświęcenie w osobnych incydentach mających na celu podniesienie świadomości na temat kryzysu klimatycznego, chociaż żadne prawo nie zyskało takiej uwagi jak incydent Van Gogha.

Najnowsza sztuczka autorstwa Po prostu zatrzymaj olej „Ujawniono, że znacznie więcej ludzi odczuwa złość na poplamiony zupą talerz niż na intensywne i nieodwracalne zniszczenie życia na Ziemi” – powiedział Peter Calmos, klimatolog z NASA, który wcześniej przykuł się do banku w Los Angeles. rok.

„To naprawdę fajne” – powiedział. „Pokazuje ogromną siłę społecznych norm biznesu, jak zwykle, i pokazuje, że powodem, dla którego nie traktujemy tego jako stanu wyjątkowego, jest to, że ludzie nadal nie myślą, że to stan wyjątkowy, pomimo jasnej nauki i pomimo niedawnej katastrofy. klimat wydarzeń”.

Salamon powiedziała jednak, że jest optymistką, że aktywiści mogą pomóc zelektryfikować wyborców w wyborach śródokresowych w USA lub zmusić kraje takie jak Wielka Brytania do wezwania do zakończenia poszukiwań ropy i gazu. „Chcę tylko, żeby wszyscy pomyśleli o klimacie” – powiedziała. „Nawet ci, których oburzają działacze na rzecz klimatu. Lepiej być szalonym niż po prostu ich ignorować.”

READ  Korea Południowa wykrywa strzały prawdopodobnie oddane przez Koreę Północną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.