Zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od 9 miesięcy z powodu obaw o miejsca pracy i recesji

Liczby: A Badanie zaufania konsumentów spadło w kwietniu do najniższego od dziewięciu miesięcy poziomu 101,3, odzwierciedlając obawy o potencjalną recesję i słabnący rynek pracy.

Uważnie obserwowany indeks spadł o 2,7 punktu ze 104 zrewidowanych w poprzednim miesiącu. Tablica konferencyjna powiedział we wtorek. Poziom zaufania w kwietniu jest najniższy od lipca 2022 roku.

Zaufanie konsumentów wskazuje, czy sytuacja gospodarcza się poprawia, czy pogarsza. Sutten znajduje się poniżej poziomów związanych ze zdrową gospodarką.

Ekonomiści ankietowani przez The Wall Street Journal przewidywali, że indeks wyniesie 104.

Kluczowe szczegóły: Amerykanie bardziej martwią się o przyszłość. Miara pewności siebie na sześć miesięcy do przodu spadła do 68,1 z 74 w kwietniu – najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy.

Zarząd powiedział, że stabilne odczyty poniżej 80 punktów często sygnalizują recesję w ciągu następnego roku. Indeks oczekiwań był poniżej tego poziomu we wszystkich ostatnich 14 miesiącach z wyjątkiem jednego.

Najbardziej pesymistyczni są młodsi Amerykanie i gospodarstwa domowe zarabiające co najmniej 50 000 USD.

„Plany zakupu domów, samochodów, sprzętu AGD i wakacji cofnęły się w kwietniu, co jest sygnałem, że konsumenci mogą być oszczędni w obliczu rosnącego pesymizmu” – powiedział Ataman Ozildrim, starszy dyrektor ds. ekonomicznych w zarządzie.

Jednak miara tego, jak konsumenci myślą teraz o gospodarce, faktycznie wzrosła do dwumiesięcznego maksimum 151,1 z 148,9.

Badanie zaufania konsumentów kładzie duży nacisk na poglądy Amerykanów na temat rynku pracy. Wiele firm wciąż zatrudnia, a stopa bezrobocia jest najniższa od 54 lat, ale liczba zwolnień rośnie, a liczba ofert pracy spada.

Oczekiwania inflacyjne niewiele się zmieniły. Amerykanie spodziewają się wzrostu cen o 6,2% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Oczekiwania co do inflacji zeszłego lata wyniosły 7,9%.

Patrząc w przyszłość: „Konsumenci są bardziej pesymistycznie nastawieni zarówno do warunków biznesowych, jak i rynków pracy. Niektóre gospodarstwa domowe spodziewają się poprawy warunków biznesowych i pogorszenia warunków w ciągu najbliższych sześciu miesięcy”.

READ  Proces Michaela Sussmana: Byłe oficjalne zeznania FBI wzmacniają sprawę Durham przeciwko prawnikowi kampanii Clinton

Duży obraz: Gospodarka USA rozwijała się szybciej niż oczekiwano w pierwszym kwartale 2023 roku, czyli w okresie od stycznia do marca. Prognozy ankietowane przez The Wall Street Journal przewidywały, że PKB wzrośnie w tempie 2% rocznie.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby gospodarka powtórzyła ten wynik wiosną. Rosnące stopy procentowe i wciąż wysoka inflacja spowolniły wzrost, a rozgrzany do czerwoności rynek pracy nieco się ochładza.

Wielu ekonomistów uważa, że ​​recesja nie jest odległa, opierając się na niskim poziomie zaufania najwyraźniej podzielanym przez wielu Amerykanów.

Reakcja rynku: Średnia przemysłowa Dow Jones

DJIA

i S&P500

SPX

przedłużyły swoje straty we wtorkowym handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.