Zelinsky: Rosja zamieniła miasto Bachmut w „płonącą ruinę” | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjskie ataki zamieniły miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie w „spalone ruiny”, podczas gdy ukraińskie wojsko zgłosiło ataki rakietowe, rakietowe i drony w wielu częściach kraju, zabijając cywilów i niszcząc infrastrukturę krytyczną.

Zełenski powiedział w sobotę, że sytuacja jest „nadal bardzo trudna” w kilku miastach na linii frontu we wschodnich obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie.

„Bachmut, Solidar, Marinka, Kremina. Na ziemi tych regionów nie ma już miejsca do życia, które nie zostało zniszczone przez pociski i ogień” – powiedział Zełenski w swoim nocnym wystąpieniu wideo, odnosząc się do miast, które ponownie znalazły się pod ciągły grad rosyjskich pocisków.

„Okupanci zniszczyli już Bachmut, kolejne miasto w Donbasie, które rosyjska armia zamieniła w spalone ruiny” – powiedział.

Zełenski powiedział również, że po nocnym ataku dronów w Odessie na południu Ukrainy ponad 1,5 miliona ludzi nie miało prądu.

„Po nocnym uderzeniu irańskich dronów w Odessie i innych miastach i wioskach w regionie zapadła ciemność” – powiedział Zełenski.

„Do tej pory ponad półtora miliona ludzi w obwodzie odeskim nie ma prądu”.

Ukraińscy żołnierze niosą broń w Bachmucie podczas rosyjskiej ofensywy w obwodzie donieckim na Ukrainie, 7 grudnia 2022 r. [Yevhen Titov/Reuters]

W sobotę ukraińskie wojsko poinformowało również o nalotach w innych prowincjach: Charkowie i Sumach na północnym wschodzie, Dniepropietrowsku na środkowej Ukrainie, Zaporożu na południowym wschodzie i Chersoniu na południu.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował wcześniej, że w okresie od piątku do soboty na cele na terenie całej Ukrainy doszło około 20 nalotów i ponad 60 ataków rakietowych.

Dwóch cywilów zginęło, a ośmiu innych zostało rannych podczas dziesiątek ataków moździerzowych, rakietowych i artyleryjskich poprzedniego dnia – napisał w Telegramie zastępca szefa sztabu Zełenskiego Kyryło Tymoszenko. Zwrócił uwagę, że w regionie Chersoniu zniszczone zostały obszary mieszkalne, szpital, sklepy, magazyny i niezbędna infrastruktura.

Na zachodzie nocny atak dronów pozostawił znaczną część prowincji Odessa, w tym miasto portowe nad Morzem Czarnym o tej samej nazwie, bez prądu, gdy jednocześnie zniszczono kilka obiektów energetycznych, pozostawiając wszystkich klientów z wyjątkiem szpitali, domów położniczych, kotłowni i stacji benzynowych. Pompowanie bez prądu. — poinformował w sobotę koncern energetyczny DTEK.

READ  Król Karol podobno powiedział, że książę Harry i Meghan Markle nie są mile widziani w Balmoral

Departament Energetyki Administracji Obwodu Odessy powiedział późną sobotę, że pełne przywrócenie elektryczności może zająć nawet trzy miesiące, wzywając rodziny, których domy nie mają elektryczności, do opuszczenia regionu, jeśli to możliwe.

„Najbardziej aktywna walka” – Bachmut

Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Ołeksandr Sztabun powiedział, że najbardziej aktywne walki toczyły się w rejonie Bachmutu, gdzie ponad 20 zaludnionych miejsc było narażonych na rosyjski ogień.

Rosja uderza w Bakhmuta rakietami od ponad pół roku, ale niektórzy analitycy kwestionują strategiczną logikę Rosji w nieustannym dążeniu do kontroli nad Bakhmutem i jego okolicami, które również zostały mocno zbombardowane w ostatnich tygodniach, a ukraińscy urzędnicy donoszą, że niektóre z mieszkańcy, którzy pozostali w okolicy, mieszkali w piwnicach. .

„Koszty związane z sześciomiesięcznymi brutalnymi, zaciekłymi i opartymi na wyniszczaniu walkami wokół Bakhmuta znacznie przewyższają wszelkie korzyści operacyjne, jakie Rosjanie mogliby zyskać dzięki schwytaniu Bakhmuta” – napisał na Twitterze Institute for the Study of War, think tank z Waszyngtonu D.C. Czwartek.

Instytut powiedział również, że prezydent Rosji Władimir Putin próbuje sformułować utknięte w martwym punkcie dyskusje jako sposób na „oddzielenie Ukrainy od jej zachodnich zwolenników poprzez przedstawianie Kijowa jako niechętnego ustępstw, a nawet podjęcia poważnych rozmów” w celu osiągnięcia pokoju.

Putin ostrzega, że ​​przygotowuje się do przedłużającej się wojny na Ukrainie, jednocześnie zapewniając, że Rosja jest otwarta na negocjacje pokojowe.

W sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły zintensyfikowały również ofensywę w Donbasie w kierunku miasta Liman w Doniecku, które znajduje się 65 kilometrów (40 mil) na północ od Bachmutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.