Zhelensky apeluje o strefę zakazu lotów i ostrzejsze sankcje dla Rosji podczas spotkania zoom z amerykańskimi prawodawcami

Podczas godzinnego spotkania z członkami Kongresu w sobotę rano Zhelensky podziękował Stanom Zjednoczonym za dotychczasowe wsparcie, ale wezwał do większego wsparcia wojskowego i nałożenia sankcji na Rosję, według jednej osoby zaznajomionej z sesją.

Jego przesłanie pojawiło się w trakcie trwających rozmów między Stanami Zjednoczonymi a sojusznikami europejskimi na temat możliwości dostarczenia Ukrainie samolotów bojowych z krajów Europy Wschodniej, poinformowało CNN pięć źródeł zaznajomionych z tymi dyskusjami.

Urzędnicy twierdzą, że istnieje podział między krajami w kwestii tego, czy poszczególne kraje powinny zapewniać loty na Ukrainę, biorąc pod uwagę związane z tym ryzyko. Stany Zjednoczone i NATO sprzeciwiają się stworzeniu na Ukrainie strefy zakazu lotów Ruszaj się, ostrzegajDoprowadziłoby to do „wojny na pełną skalę w Europie”. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że kraje wprowadzające taką strefę zakazu lotów zostaną uznane za uczestnika konfliktu.

W apelu do amerykańskich prawodawców Zełenski zachęcał kraje Europy Wschodniej do dostarczania lotów na Ukrainę, wzywając je do obrony przed rosyjską okupacją. Powiedział, że jeśli kraje zachodnie nie wprowadzą strefy zakazu lotów, powinny zapewnić loty na Ukrainę.

Niektórzy dyrektorzy Bidena obawiają się, że Rosjanie mogą osobiście uznać to za rozszerzenie, mówią urzędnicy amerykańscy. Ale Pentagon powiedział w piątek, że ostateczna decyzja należy do poszczególnych narodów.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone będą wspierać kraje wysyłające MiG-29 na Ukrainę, rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w piątek, że „są to idee, które suwerenne narody muszą realizować samodzielnie i poprzez własne procesy”.

Po apelu przewodniczący Senatu Chuck Schumer powiedział, że Zełenski „wysłał do krajów Europy Wschodniej desperacką prośbę o dostarczenie na Ukrainę rosyjskich samolotów. Te samoloty są bardzo potrzebne”.

„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc administracji ułatwić ich relokację” – powiedział nowojorski demokrata.

READ  Ukraina odrzuca zawieszenie broni w związku z rosyjską inwazją na wschód

Republikański senator z Nebraski Ben Sassay, w oświadczeniu po apelu, wyraził sprzeciw wobec obszaru, w którym samolot został zakazany, mówiąc, że sytuacja może „szybko wymknąć się spod kontroli”. Ale wezwał Stany Zjednoczone do wysłania większej siły powietrznej.

Surowe ograniczenia

Zełenski argumentował, że Rosja powinna zakazać importu ropy i wstrzymać wszelkie transakcje biznesowe, takie jak Visa i MasterCard, powiedział CNN senator w rozmowie z CNN. Następnie w sobotę Visa Inc. A Mastercard ogłosił zawieszenie wszystkich transakcji i operacji w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę.

ukraiński przywódca Dalej Wezwał Stany Zjednoczone do odzyskania statusu „preferowanego kraju” Rosji w handlu i przekonywał, że „wstrzymanie zakupów rosyjskiej ropy i gazu na całym świecie jest jedną z najpotężniejszych możliwych sankcji, znacznie potężniejszą niż SWIFT”. Don Sullivan Z Alaski.
Wcześniej ogłosili sojusznicy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy Wyrzuci niektóre rosyjskie banki Od SzybkiSieć o wysokim poziomie bezpieczeństwa łącząca tysiące instytucji finansowych na całym świecie.

Według uczestników sobotniego spotkania Żeleński przedstawił stan warunków gruntowych w swoim kraju. Wyjaśnił, że żołnierze rosyjscy schwytani przez Ukraińców często nie zdawali sobie sprawy z rzeczywistej sytuacji na Ukrainie i prowadzili wrogie działania wojenne.

w Znowu zamykam Na spotkaniu ks. Lindsay Graham powiedziała, że ​​Zhelensky podał wiele przykładów „zbrodni wojennych” popełnionych przez Rosję i że na Ukrainie miały miejsce „całkowite ataki na cele cywilne, przypadkowe, masowe ataki”.

Gelensky, republikanin z Południowej Karoliny, zauważył, że „słuszne jest nazwanie prezydenta Putina zbrodniarzem wojennym, a on bardzo pomoże”.

Po wysłuchaniu ukraińskiego przywódcy kilku senatorów wyraziło swoje poparcie dla niego i jego kraju na Twitterze. John Dune z Południowej Dakoty, drugi republikanin w Senacie, pochwalił Zhelensky’ego za „zachęcanie do odwagi i wytrwałości, gdy jest atakowany jak rodacy”. Tune powiedział, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Ukrainy i „muszą pomóc Putinowi w walce z nimi, prowadząc wolny świat przeciwko wojnie o zwycięstwo”.

READ  Imran Khan oskarżył rząd Pakistanu o spisek, by go zabić

Pod koniec rozmowy nie było słychać dziesiątek prawodawców, którzy dziękowali Żeleńskiemu i wyrażali swoje poparcie, a niektórzy mówili „Slava Ukraine” lub „Chwała Ukrainie” według jednego z rozmówców. Prezydent Ukrainy był wyraźnie poruszony tym gestem – dodała osoba.

Z Rosji Rozpoczęła się inwazja na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego USA Nałożono kilka surowych ograniczeń W Moskwie m.in. Putin. Prezydent Joe Biden niedawno zatwierdził 350 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy.
Biały Dom w tym tygodniu, gdy Rosja kontynuuje swoje postępy na Ukrainie Poproszono prawodawców o zezwolenie na 10 miliardów dolarów Śmierć i pomoc humanitarna dla Ukrainy w ramach prośby o fundusz ratunkowy o wartości 32,5 miliarda dolarów, wysłanej na Kapitol.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje dotyczące reakcji i tła.

Kaitlan Collins z CNN, Lauren Fox, Eva McKend, Kylie Atwood, Oren Liebermann, Barbara Starr i Artemis Moshtaghian przyczynili się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.