Zobacz Marsa i Wenus podczas letniego przesilenia

Przesilenie letnie to jedno z największych wydarzeń na niebie w roku i główny punkt zwrotny w kalendarzu, ale na niebie nie ma zbyt wiele do zobaczenia.

W tym roku jest inaczej.

Ziemia, Mars i Wenus znajdują się po tej samej stronie Słońca podczas tegorocznego przesilenia, a Marsa i Wenus można zobaczyć na nocnym niebie w pobliżu wolno świecącego sierpa księżyca. Nisko na zachodnim horyzoncie, tuż po zmroku, widać wschodzący sierp Księżyca w trójkącie z jasnobiałą Wenus i słabo czerwonym Marsem. Części księżyca, które zwykle są ciemne i ukryte w księżycowej nocy, będą świecić dziwnym światłem, które studiował Leonardo da Vinci w XV wieku naszej ery.

TOPSHOT – Słońce wschodzi w Stonehenge, niedaleko Amesbury, w Wiltshire, w południowej Anglii, 21 czerwca 2023 r., Podczas festiwalu przesilenia letniego, który sięga tysięcy lat wstecz, aby uczcić najdłuższy dzień w roku, kiedy słońce jest najwyższe . . Kamienny pomnik – wyrzeźbiony i zbudowany w czasach, gdy nie było jeszcze metalowych narzędzi – symbolizuje na wpół mityczną prehistorię Wielkiej Brytanii i zrodził niezliczone legendy. (Zdjęcie: Daniel Leal/AFP) (Zdjęcie: Daniel Leal/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Daniela Leala/AFP/Getty Images

Kiedy ziemia oświetla nocą księżyc

Przyjrzyj się uważnie sierpowi księżyca, a zauważysz niewyraźny zarys księżyca w pełni. Źródła historyczne nazywają to „starym księżycem w ramionach nowiu” lub opisują jako „blask popiołu”, a dziś nazywa się to zwykle blaskiem ziemi. To, co widzisz, to tak naprawdę światło słoneczne odbijające się od chmur w ziemskiej atmosferze – tylko po to, by odbijało się z powrotem na powierzchnię Księżyca, wydzielając słabą upiorną poświatę.

Gdybyś stanął na Księżycu, gdy długa księżycowa noc zaczyna zanikać, zobaczyłbyś, jak Ziemia świeci na nocnym niebie tak, jak Księżyc w pełni świeci nocą tutaj na Ziemi – ale około 50 razy jaśniej. Przyszłe ekipy Artemidy pewnego dnia będą mogły doświadczyć tego programu; Astronauci na misjach Apollo przychodzili i odchodzili podczas dwutygodniowego dnia księżycowego, więc nigdy nie widzieli księżycowej nocy, nie mówiąc już o blasku Ziemi.

Mały teleskop lub dobra lornetka mogą zapewnić lepszy widok nocnej części powierzchni Księżyca, która jest zanurzona w jasności Ziemi. Spójrz w prawo wzdłuż terminatora — granicy między oświetloną dzienną i ciemną częścią Księżyca — aby uzyskać najlepszy widok na góry i kratery powierzchni Księżyca, które rzucają cienie księżycowej zorzy polarnej.

Jest jeszcze jedna szansa na złapanie wyrównania trzech najbliższych niebiańskich sąsiadów w czwartkowy wieczór. Księżyc będzie nieco jaśniejszy, co może sprawić, że Mars będzie nieco trudniejszy do zauważenia, ale Wenus nadal powinna być wyraźnie widoczna, a jasność Ziemi nadal będzie rzucała słabe światło na zaciemnioną powierzchnię Księżyca.

READ  Życie na Marsie… ale tylko przez cztery lata: Czerwona Planeta jest „zbyt niebezpieczna”, aby ludzie mogli ją przetrwać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.