Źródła podają, że Biały Dom jest na wczesnym etapie dyskusji na temat podróży prezydenta Bidena do Europy

Kobiety rozmawiają, ukrywając się przed wejściem do budynku mieszkalnego w Mariupolu na Ukrainie, 13 marca. (Evgeniy Małoletka / AP)

Doradca burmistrza w Mariupolu mówi, że cywile w końcu mogli wydostać się z miasta korytarzem ewakuacyjnym – i udać się w kierunku Zaporoże, które jest pod kontrolą Ukrainy.

Urzędnik Petro Andryushenko, Powiedział, że od godziny 13:00 czasu lokalnego (7 rano ET) „mamy potwierdzenie reżimu zawieszenia broni” w korytarzu ewakuacyjnym dla „specjalnego transportu na trasie: Mariupol – Mylikin – Bortowski – Mango – Berdiańsk – Zaporoże”.

Berdiańsk pod kontrolą Rosji.

„Do tej pory ponad 50 prywatnych samochodów przejechało już Berdiańsk i jedzie w kierunku Zaporoża” – dodał urzędnik.

Androchenko ostrzegł: „Na razie nie ma trudności z przekraczaniem punktów kontrolnych”, ale „nie możemy oficjalnie zagwarantować bezpieczeństwa na tym korytarzu. Ale to jedyny korytarz, który uzyskał oficjalną zgodę i jest już dziś eksploatowany”.

Rada Miasta Mariupol twierdzi, że ten zielony pas jest półoficjalny i nie gwarantuje bezpieczeństwa osobom, które zdecydują się z niego skorzystać. Co więcej, mogą z niego korzystać tylko osoby posiadające samochody osobowe. Ten pas nie jest przeznaczony dla autobusów.

Według rady miejskiej 160 samochodów wysiadło z Mariupola i minęło Berdiańsk. Najnowsze informacje na jej temat pojawiły się o godzinie 15:00 czasu lokalnego (9:00 ET).

Mariupol liczy około 400 000 osób. Nie wiadomo, ile osób wyjechało przed najazdem rosyjskim i okrążeniem miasta.

Miasto zostało bardzo zdewastowane, a władze ukraińskie twierdzą, że zginęło ponad 2500 osób.

READ  Tajwan wkracza, urzędnicy mówią o chińskiej ofensywie szkoleniowej: Raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.